Kada je prošlog meseca krenulo da se šuška kako kineski gigantski pretraživač Baidu radi na sopstvenom četbotu, rivalu Četu GPT, delovalo je to kao savršen potez. Baidu je mnogo investirao u veštačku inteligenciju tokom protekle decenije i prikupljao tehnologiju za svoj vodeći pretraživač, kao što je to Majkrosoft učinio za Bing, kao što Gugl tvrdi da će uraditi. Ipak, kada je Baidu predstavio svoj Erni četbot na kineskom jeziku u Pekingu ovog meseca, nije se desio očekivani odjek.

Robin Li, direktor ove kompanije, na sred svečanog prikazivanja, priznao je da su demo verzije Erni bota u kojima odgovara na pitanja iz opšte informisanosti, sumira informacije sa interneta i generiše slike, prethodno bile snimljene. Na kineskim društvenim mrežama osvanuli su podrugljujući komentari, a Erniju nije pomoglo ni to što se Čet GPT ažurirao na najnoviju GPT-4 verziju, samo dan ranije.

I to nije jedini izazov koji se postavlja pred kompanijom. Baidu se suočava i sa problemima koje druge kompanije van Kine nemaju. Pored toga što je već teško da se regulišu tzv. „halucinacije“ koje četbotovi imaju tendeciju da generišu u svojim tekstovima, Baidu mora da se povinuje strogim vladinim pravilnikom za cenzuru onlajn sadržaja.

„Baidu će morati da ispuni očekivanja dobrog četbota s jedne strane, a sa druge očekivanja teške kontrole govora u Kini“, kaže Mat Šinan, proučavalac kineske industrije veštačke inteligencije. „Vrlo sam skeptičan da će u tome i uspeti.“

Za manje od četiri meseca otkako je izašao u javnost, Čet GPT je postao kulturološki fenomen, zadivljujući svet svojom sposobnošću da piše i poeziju i prozu, rešava matematička pitanja, drži debate u filozofskim idejama i razgovara tečno o bilo kojoj temi. Poslednja verzija može da odgovori i na slike, ne samo na tekst, a iz OpenAI kažu da ima sve bolje rezultate na različitim akademskim testovima i da pravi sve manje grešaka.

Sve kompanije sada pokušavaju da razviju četbot strategiju. Međutim, daleko da je razvijanje modela kao što je Čet GPT razrešeno u potpunosti. Majkrosoft je primoran da ograniči sposobnosti svog Bing četbota, nakon što su ga korisnici zloupotrebili za produkciju neprimerenih i sumnjivih sadržaja.

Baidu i OpenAI su koristili još jedan dodatni korak u obuci. Ispitivali su ljude kako bi dobili povratne informacije o tome kakvi su im odgovori bili najviše zadovoljavajući. To bi pomoglo botovima da proizvedu što kvalitetnije odgovore, ali još uvek, daleko od savršenih. Nije baš jasno kako da se takvi modeli spreče u fabrikovanju ili kako da se odvrate od „pogrešnog ponašanja“.

Kineski režim zahteva od kompanija da blokiraju pristup određenim sajtovima i tako izbegavaju politički osetljive teme. Reči i fraze, koje treba blokirati, mogle bi brzo da izazovu proteste u određenim situacijama, neki se plaše. Međutim, čitava ova briga o cenzuri nije usporila kinesku tehnologiju da napreduje u pravcu velikog jezičkog modela. Baidu nije dao detalje o podacima koje koristi njihov četbot u obuci, ali najverovatnije je da je sadržaj uzet isključivo sa kineskog interneta. To znači da je materijal već prošao kroz sito i rešeto kineske cenzure.

Postoje i suptilniji načini kako funkcioniše ovaj režim. Jedan istraživački projekat poredio je algoritme kineske verzije Vikipedije, čiji je pristup inače blokiran u Kini, i Bajka, kineske enciklopedije koja je podlegla vladinoj centuri. Pokazalo se da su cenzurisani podaci u obuci uticali na značenje koje AI softver pridodaje određenim rečima. Kineska vikipedija, na primer, demokratiju blisko asocira sa pozitivnim rečima kao što je stabilnost. Cenzurisana enciklopedija Bajk istu tu demokratiju povezuje sa haosom, što je mnogo adekvatnija asocijacija prema ukusima kineske vlade.

I pored pomešanih utisaka, Erni bot se čini kao sposoban rival. Trenutno je dostupan ograničenom broju korisnika, a neki od  njih kažu da su impresionirani. Čet GPT nije dostupan u Kini, iako je sposoban da komunicira i na kineskom jeziku.

Lei Li, profesor na univerzitetu u Sent Barbari, specijalizovan u polju veštačke inteligencije, učestvovao je u građenju nekih mehanizama koji stoje iza Ernija. On ističe da je Baidu radio na ovakvoj tehnologiji skoro čitavu deceniju. Ovaj gigantski pretraživač nekada je bio dominantna sila u Kini, ali u poslednjih deset godina zasenili su ga i Alibaba i Tensent i BajtDens, kompanija koja stoji za TikToka. Baidu tvrdi da se preko 100 hiljada biznisa i 900 hiljada individua u Kini registrovalo za pristup Erni Botu.

Baidu i njegove rivale koji funkcionišu kao Čet GPT možda će ometati i američke sankcije koje se trude da sabotiraju kinesku industriju veštačke inteligencije. Lei Li je primetio i potvrdio da su postojale tenzije između Amerike i Kine kada je prikazivan premijerni video Erni Bota, ali se potrudio da ih malo umanji. „Erni nije oruđe za takmičenje Amerike i Kine“, rekao je, „već potpuno prirodan ishod truda mnogih generacija Baidu kompanije, koje su pratile san da tehnologijom promene svet.“ Čak i da Baidu može da se nosi sa izazovima koji im predstoje, poređenja sa Četom GPT izgleda da su neizbežna.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.