Profesorka prava u penziji ima mnogobrojne bojazni i bezbednosna pitanja. Ističe i da, prema nezvaničnim podacima kojima raspolaže, u aktivnom sastavu Vojske Srbije ima 22.500 ljudi.
„Oni kažu lojalisti su zato što neće sa ‘žutima’. A šta ako ‘žuti’ dobiju izbore? Da li to znači da će se ponašati isto kao Trampovi lojalisti i pokušati da izvrše nešto što je blizu državnog udara? To su stvari koje se moraju raščistiti. Neko zaista mora da ozbiljno pita predsednika Vučića – ako je to moguće, koliko ih zaista ima i koji im je cilj“, poručila je Vesna Rakić Vodinelić povodom izjave Vučića da u SNS postoji krilo lojalista od više od 17.000 ljudi, među kojima je i njegov brat, koji su svojevrsni „čuvari vatre“ i, kako je naveo, pomalo ekstremni po njegovom ukusu.
Na pitanje ko bi to trebalo da uradi, Vesna Rakić Vodinelić odgovorila je – Zagorka Dolovac.
Profesorka Rakić Vodinelić glavnoj tužiteljki Dolovac poručuje i da bi konačno trebalo da radi svoj posao u punom kapacitetu, podsećajući da je to i zahtev studenata u blokadi.
„Počev od obaveštavanja javnosti preko obaveznih uputstava. Ako nije zadovoljna radom svojih podređenih tužilaca, ona može nekog drugog da odredi. Tu je i princip supstitucije – da ona sama, lično, uđe u nadležnosti podređenog tužioca“, ukazala je Vesna Rakić Vodinelić.
Sagovornica FoNeta smatra i da glavna tužiteljka nije pravnik koga treba potcenjivati.
„Njeno znanje ne dovodim u pitanje. Ona vrlo dobro zna šta treba da radi i o tome ne treba da razgovara, niti da uči od studenta, niti da ih obaveštava šta je uradila. Ja dovodim u pitanje najpre njeno ćutanje u raznim situacijama“, kazala je Vesna Rakić Vodinelić.
Ona je navela i neke primere iz kojih bi Zagorka Dolovac mogla da izvuče pouke.
„Kada se desio masovni teroristički zločin u Parizu, koga ste prvo čuli? Glavnog državnog tužioca Francuske. On je otišao na lice mesta. Sada, kada se desila tragedija na Cetinju, mogli ste da upoznate nadležnu tužiteljku. Ona je izašla pred ljude, rekla je gde je vršila uviđaj i koje su osnovne radnje na tom uviđaju izvršene. Tek posle nje su se javili vodeći direktori policije i predsednik Vlade“, podsetila je Vesna Rakić Vodinelić.
Iskusna pravnica ističe da zahtevi studenata nisu ispunjeni, primećujući da se njihov glavni zahtev zapravo krije u poruci da „korupcija ubija“.
Ključ je, smatra ona, u objavljivanju ugovora između investitora u radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu, a to je Infrastruktura železnica Srbije i kineskog partnera koji je bio izvođač radova.
„Postavlja se pitanje ugovorene cene, razloga za povećanje cene? Šta tih 65 miliona evra obuhvata, da li samo obuhvata zgradu, da li koloseke, da li nadstrešnice nad kolosecima? To će ostati nejasno dok ne bude obelodanjen osnovni ugovor između investitora, Infrastrukture železnice i izvođača koji je kineski partner“, smatra Vesna Rakić Vodinelić.
Komentarišući navode o poverljivosti tog ugovora, ona je podsetila da je poverljiv bio i ugovor izvođača i podizvođača radova, pa je ipak objavljen, jer je interes krivičnog postupka jači od toga.
„Do sada nije došlo ni do kakvog utuženja koji bi omogućilo ispitivanje tokova novca, eventualnog povećanja cene gradnje, cene materijala, da li je ugrađen odgovarajući materijal ili jeftiniji? Sve što obuhvata jedan ozbiljan ugovor o građenju“, navela je Vesna Rakić Vodinelić.
Osvrnula se i na objavljivanje podataka iz pasoša studenata koji učestvuju u blokadama fakulteta Lazara i Luke Stojakovića, konstatujući da je reč o kršenju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
„U ovom slučaju, da sam na mestu te dece, vodila bih parnicu radi naknade štete. To će se, naravno, platiti iz budžeta svih nas, ali hajde da imamo makar nekakvu građansko-pravnu satisfakciju“, kazala je Vesna Rakić Vodinelić.
Prema njenom mišljenju, studentski protesti će trajati, a već su promenili srpsko društvo. Pre svega, vraćene su u upotrebu reči čast, odgovornost, saosećanje i poštovanje, istakla je ona.
Bio nekad Srbin
U Srbiji je već izvršen državni udar i otet suverenitet od gradjana. Određena ličnost je preuzela u svoje ruke sva tri stuba vlasti.
Penzioner
Pa videli smo državni udar uživo, na sednici vlade.