
Američki predsednik Donald Tramp priprema se da donese finalni predlog o budućnosti društvene mreže TikTok, pre nego što istekne rok da ta kompanija pronađe vlasnika koji nije kineskog porekla. Ako se takav vlasnik ne pronađe, TikTok će biti zabranjen u Sjedinjenim Državama.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens, ekonomski sekretar Hjuard Lutnik, savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Valc i direktor bezbednosne agencije Tulsi Gabard, sastaće se danas u Ovalnom kabinetu kako bi pričali o ovom pitanju, preneo je Rojters.
U prodaji koja će se verovatno desiti, Bela kuća igra ulogu investicione banke, dok Vens vodi aukciju.
Privatna kompanija Blackstone razmatra pridruživanje nekineskim akcionarima kompanije koja je vlasnik TikToka – ByteDance. Na taj način, društvena mreža bila bi pod upravom Susquehanna International Group i General Atlantic.
Tramp je u nedelju rekao da će rešenje za TikTok, društvenu mrežu koju koristi 170 miliona Amerikanaca, biti doneto pre konačnog datuma koji je za to određen, prenosi Guardian.
Američki predsednik priprema se da danas najavi globalne tarife, koje naziva „Danom oslobođenja“. Prošle nedelje je rekao da bi prilagodio tarife koje se odnose na Kinu kako bi se lakše postigao dogovor oko TikToka.
Američka firma rizičnog kapitala Andreessen Horowitz je u pregovorima za investiranje u TikTok, kao deo napora da se aplikacija stavi pod kontrolu, preneo je Financial Times u utorak.
Trampove pristalice iz Silicijumske doline i suosnivač Andreessen Horowitz-a pregovaraju o spoljnim investicijama kako bi se TikTok odvojio od svoje matične kompanije ByteDance.
Sam predsednik prošlog meseca je rekao da je u pragovorima sa velikim investitorima iz ByteDance-a koji nisu kineskog porekla, da je u kontaktu sa četiri druge grupe koje su zainteresovane za pitanje TikToka, ali nije ih zvanično identifikovao.