Popularnost ovog leka nije posledica navedenih činjenica, već je nažalost došla kao posledica njegove zloupotrebe, kaže profesor dr Radan Stojanović, klinički farmakolog i profesor Medicinskog fakulteta.
„Imajući u vidu činjenicu da je određen broj pacijenata obolelih od dijabetesa koji su uzimali ovaj lek izgubio nekoliko kilograma telesne mase, krenulo se sa zloupotrebom od strane gojaznih. Neki od njih su uspeli i da smršaju. Međutim, treba da znamo da je gojaznost hronična bolest pa je i terapija dugotrajna. Studije su pokazale da ako se prekine primena lekova za lečenje gojaznosti, kilogrami se brzo ’vraćaju’. Zato je zloupotreba ozempika u te svrhe besmislena, i pri tome nosi sa sobom rizik, istina u malom broju slučajeva, od ozbiljnog narušavanja zdravlja.“
Poseban problem je nastao kada je usled velikog interesovanja, reagovalo crno tržište. Prepoznalo je trenutak i „ponudilo nadu“ u vidu falsifikata. Tako smo pored zloupotrebe dobili i dodatni rizik.
„Falsifikovani lekovi mogu izazvati najteže poremećaje zdravlja i smrtni ishod“, upozorava profesor Stojanović.
Nakon krize iz 2023. kada je ozempik mogao da kupi bilo ko ko uđe u apoteku i nakon nestašice ne samo u Srbiji već i u celom svetu, pošto je trend stigao iz Holivuda gde su ga konzumirali zbog mršavljenja ljudi koji nemaju dijabetes i tako ugrozili ljude sa dijabetesom širom planete, došlo je do normalizacije i u 2024. se ušlo sa relativno dobrom snabdevenošću jer iz apoteka kažu da ga imaju ali to nije u količinama kako su navikli da budu snabdeveni, kaže Aleksandar Opačić, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije. „Imaju ga za sve pacijente ali ga nemaju na zalihama da mogu da prave neki lager. Od proizvođača i od apoteka imamo informaciju da je tržište stabilizovano.“
ČITAJTE U VELIKOM LETNJEM DVOBROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 25. JULA NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „ISTORIJA“ NA POKLON