
Kada čujete „Poštovani kupci!“ u prodavnici, obično očekujete obaveštenje o nekoj akcijskoj ponudi ili drugim pogodnostima.
Obaveštenja koja su Shein i Temu uputili posle „poštovani kupci“, međutim, najavljuju kraj „akcije“ u SAD koja je, u slučaju Shein, trajala osam a za Temu tri godine.
Obe kineske platforme za onlajn prodaju obavestile su svoje korisnike da su nastale nove okolnosti, zbog kojih moraju da „prilagode“ svoju cenovnu politiku.
Shein je kupcima u SAD poručio da su „zbog nedavnih promena u globalnim trgovinskim pravilima i carinama, naši operativni troškovi porasli. Kako bismo nastavili da vam nudimo proizvode koje volite, bez kompromisa po pitanju kvaliteta, izvršićemo prilagođavanja cena počevši od 25. aprila 2025. godine“, a slično obaveštenje je uputio i Temu.
MILIJARDE DOLARA UVOZA KROZ „DE MINIMIS“ VRATA
SAD su za Shein i Temu izuzetno važna tržišta – čak prvo po veličini za Shein koji je, prema podacima GlobalData koje je citirao i Rojters, u 2023. godini upravo u Sjedinjenim državama ostvario 28 odsto ukupne prodaje.
Temu je, sa druge strane, u 2023. postavio rekord kao najpreuzimanija aplikacija u SAD, a njegov pohod na američko tržište te godine obuhvatio je po prvi put i emitovanje reklame tokom finala Nacionalne fudbalske lige, Super Bowl-a.
Ono što je Shein-u i Temu-u omogućilo toliki prodor na tržište SAD nije samo pristup jeftino proizvedenoj robi i mogućnost da organizuju brzu dostavu, već i takozvani „de minimis izuzetak“, pravilo prema kome SAD nisu naplaćivale carinu na pošiljke vrednosti niže od 800 dolara iz Kine i Hong Konga.
To se promenilo 2. aprila, u okviru obraćanja predsednika SAD Donalda Trampa o novoj carinskoj politici – kada je, povrh carina od sada već 145 odsto na uvoz kineske robe, rekao da od 2. maja ukida povlašćeni bescarinski de minimis tretman za pošiljke iz Kine i Hong Konga.
Prema podacima koje je tada objavila Bela kuća, kroz američku carinu dnevno prođe četiri miliona paketa u de minimis režimu, dok je raniji izveštaj Kongresa ukazao na to da je vrednost uvoza robe u SAD putem de minimis pravila porasla sa 5,3 milijarde dolara u 2018. godini na 66 milijardi dolara u 2023. godini.
Oko dve trećine tih pošiljki, kako je istaknuto, potiče iz Kine i Hong Konga. Shein je, inače, registrovan u Singapuru ali kao da to više nije važno
HONG KONG UKINUO RAZMENU POŠTE SA SAD
„Radimo sve što možemo da zadržimo niske cene i umanjimo uticaj na vas. Naš tim vredno radi na tome da poboljša vaše iskustvo kupovine i ostane veran našoj misiji: da učinimo modu dostupnom svima“, poručio je sinoć Shein američkim kupcima.
Kada je reč o troškovima za krajnje kupce, prema analizi USA Today, na poštanske pošiljke iz Kine vrednosti ispod 800 dolara biće naplaćivana taksa po stopi od 90 odsto njihove vrednosti ili 75 dolara po stavci, što je planirano da se poveća na 150 dolara po stavci nakon 1. juna. Treba imati u vidu da se radi o troškovima pre carinjenja robe.
Najnoviji potez u okviru carinskog sukoba SAD i Kine povukla je Vlada Hong Konga, koja je saopštila da njihova Pošta obustavlja prijem poštanskih pošiljki koje sadrže robu namenjenu SAD zbog ukidanja de minimis izuzetka.
„SAD postupaju nerazumno, nasilnički i zloupotrebljavaju carinske namete. Pošta Hong Konga sigurno neće naplaćivati nikakve takozvane carine u ime SAD i obustaviće prijem pošiljki sa robom za SAD“, stoji u saopštenju objavljenom u sredu, 16. aprila uveče po evropskom vremenu.
„Što se tiče ekonomskih pošiljki, za one koje su već predate, a još nisu poslate ka SAD, kontaktiraćemo pošiljaoce kako bi se dogovorili o povraćaju pošiljke i refundaciji poštarine, počevši od 22. aprila“, najavili su i precizirali da obustavljanje prijema avionskih pošiljki počinje 27. aprila.
„Kada je reč o slanju pošiljki u SAD, građani Hong Konga treba da budu spremni na prekomerno visoke i nerazumne troškove zbog nerazumnog i nasilničkog ponašanja SAD. Ostale poštanske pošiljke koje sadrže isključivo dokumenta, bez robe, neće biti pogođene ovom merom“, navela je Vlada Hong Konga u saopštenju.