Sigurno ste videli slike i snimke sa tog događaja u Pensilvaniji. Stotinu puta. Metak se približava Donaldu Trampu, on pada na zemlju, ustaje sa mrljama krvi koje mu cure sa uha, a američka zastava iznad njega. Posle neuspelog atentata, brzo ustaje, i prkosnog izraza lica i podignute pesnice ponavlja: „Borite se“, „Borba“, „Borba“…

Ovako svoj tekst započinje Gardijanova kolumnistkinja, koja dodaje da „nijedan američki predsednik, ako bismo ga ubacili u AI generator, ne bi izgovorio nešto toliko moćno“.

Ovo je tužan događaj na kojem su stradli jedan prisutni (nevini posmatrač) i strelac. I momenat kada su političko nasilje i propusti američkog bezbednosnog sistema isplivali na površinu.

Međutim, šta on znači za Trampovu predsedničku kampanju?

Postoji dosta detalja i stvari koje ne znamo o napadu koji se dogodio u subotu. Znamo ko je osumnjičeni ubica – FBI ga je identifikovao kao 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa – ali ne znamo motiv za pokušaj atentata.

Kruks je bio registrovan kao republikanac, ali podaci pokazuju da je, kada je imao 17 godina, donirao 15 dolara ActBlue-u, komitetu političke akcije koji prikuplja novac za demokratske političare. Sa informacijama koje trenutno imamo, teško je posmatati Kruksa kao ekstremnog levičara.

To, međutim, ne sprečava republikance, koji već okrivljuju Bajdena i demokrate za pucnjavu, iako se još uvek ne zna šta se tačno dogodilo. Mnogi od njih će iz ovog nesrećnog događaja pokušavati da izvuku što više političkih poena.

„Ovo je bio pokušaj atentata koji su pomagali i podržavali radikalna levica i korporativni mediji koji su Trampa neprestano nazivali pretnjom demokratiji, fašistom i još mnogo gorim imenima“, napisao je senator Tim Skot na X-u u subotu, na primer.

„Glavna premisa Bajdenove kampanje je da je predsednik Donald Tramp autoritarni fašista koji mora biti zaustavljen po svaku cenu“, tvitovao je na sličan način senator iz Ohaja Džej Di Vens. „Ta retorika je direktno dovela do pokušaja ubistva predsednika Trampa“, dodao je Vens.

„Bio je u pravu po pitanju prve tačke“, piše kolumnistkinja Gardijana.

Centralna premisa Bajdenove kampanje je da Tramp predstavlja egzistencijalnu pretnju demokratiji. Ta fraza se ponavljala iznova i iznova. „Postoji jedna egzistencijalna pretnja demokratiji: to je Donald Tramp“, rekao je Bajden za vreme kampanje za prikupljanje sredstava u februaru.

„Tramp predstavlja egzistencijalnu pretnju pravima na abortus u Pensilvaniji“, rekla je demokratska predstavnica SAD Meri Gej Skenlon na konferenciji za novinare u aprilu.

Demokratski kongresmen Gregori Miks ponovio je slično ovog meseca i nazvao Trampa „egzistencijalnom pretnjom demokratiji“.

Sve je to tačno.

Ali sada, kada se pojavila dramatična pretnja samom Trampovom postojanju, ta tačka razgovora gubi svoju moć. Svaki put kada neki demokrata pokrene tu temu, republikanci mogu da ga optuže da dovodi Trampov život u opasnost.

Dakle, ta fraza polako počinje da nestaje. Pokušaj atentata na Trampa je mnogo otežao demokratama da pričaju i objašnjavaju zbog čega su pojedine od njegovih politika opasne. Umesto toga, oni će narednih nekoliko nedelja pričati o uljudnosti i osuđivati nasilje.

Još jedna velika tema demokrata je 6. januar. Bajden je non-stop ponavljao da je Tramp naveo njegove nasilne pristalice da izvrše napad na Kapitol. Ali i ta priča je izgubila svoju moć u trenutku kada je Tramp napadnut. Tako da, ako demokrate ponovo pokrenu tu temu, republikanci bi mogli da se dotaknu napada koji se dogodio 13. jula.

I dok su ključne tačke kampanje demokrata oslabljene, Trampova karakterizacija sebe kao hrabrog mučenika je ojačana.

Tramp je od samog početka svoje političke karijere sebe pokušavao da prikaže kao autsajdera, koji se bori protiv elite. Više puta je pravne postupke koji se vode protiv njega karakterisao kao politički motivisan „lov na veštice“.

A nije postojao gori trenutak za Bajdena da se sve ovo desi. Njegova kampanja je u potpunom rasulu. Iz dana u dan se nižu naslov za naslovom o tome da je predsednik previše slab i da nije u stanju da obavlja tu funkciju.

Bajden u poređenju sa Trampom (koji je samo tri godine mlađi od njega) već izgleda kao slab starac. Sada je taj kontrast izuzetno pojačan.

Tramp je tip koji reaguje i skače čim je atentator na njega ispalio metak. Bajden je tip koji se tetura uz stepenice. Ako ste neodlučni glasač koji na osnovu izgleda odlučuje koji kandidat deluje više predsednički, vaša odluka je upravo doneta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.