Kamala Haris biće ta koja će ispred Demokratske stranke zameniti Džoa Bajdena u predsedničkoj izbornoj trci, u to gotovo da više nema sumnje. Potpredsednica SAD saopštila je da je obezbedila dovoljnu podršku delegata kako bi postala kandidat Demokratske stranke, poručivši da joj je namera da ujedini partiju i naciju, ali povrh svega da pobedi republikanskog kandidata Donalda Trampa.

Međutim, to neće biti nimalo lak zadatak. Iako bi Kamala demokratama mogla da donese neku novu energiju i da razdrma rezignirane građane, većina anketa ukazuje na to da je Tramp i dalje favorit.

Prema pisanju BBC-a, glavni zadatak Kamale Haris biće da iskoristi averziju koja kod velikog broja građana postoji prema Trampu, privuče centristički nastrojene glasače u ključnim državama u kojima se predviđa napeta trka i da razbudi bazu demokratskih birača koji su, nakon nekoliko nedelja Bajdenovog sivila, očito skliznuli u apatiju i defetizam. 

Ali ima li Kamala ono što je neophodno za pobedu nad Donaldom Trampom?

Za početak, novca ima. Potpredsednica je u roku od 24 časa za svoju kampanju prikupila nešto više od 80 miliona dolara, nakon što su donatori Demokratske partije „odrešili kesu“. Taj novac joj, zajedno sa gotovo 100 miliona dolara koje je „nasledila“ iz Bajdenove kase za prikupljanje sredstava, daje čvrstu finansijsku osnovu za kampanju koja dolazi.

Treba istaći i da bi Harisova, ukoliko postane kandidat, Trampu i republikancima oduzela jednu od najbitnijih karata na koju već mesecima igraju – Bajdenove godine. Tramp već mesecima udara na Bajdena neprestano ističući kako je on star, rasejan i kako ne može da dovrši rečenicu. Kamala (59) će, s druge strane,  biti daleko energičnija i sposobna da iznese koherentnije argument. Ona bi takođe mogla da okrene Trampove godine (78) protiv njega, jer bi uloge sada potpuno bile zamenjene. Prema pisanju BBC-a, Harisova bi takođe mogla da dobije podršku crnih glasača, za koje ankete pokazuju da su se poslednjih meseci udaljavali od Bajdena. Ukoliko bi to uspela da iskombinuje s većom podrškom drugih manjina i mlađih birača, bio bi to ogroman korak ka pobedama u državama u kojima se očekuje najneizvesnija borba. 

U prilog joj takođe idu i činjenice da je radila kao tužilac (naročito u svetlu Trampovih nedela i kršenja zakona), ali i to što je veoma aktivna po pitanju abortusa, koje je, to pokazuju ankete, demokratskim glasačima veoma bitno.

Njen možda i najveći problem leži u tome što, piše BBC, za razliku od Bajdena, nije na funkciji. Zato se, prema pisanju britanskog medija, mogu očekivati žestoki pokušaji rebulikanaca da od Kamale Haris naprave neproverenu i previše rizičnu predsedničku opciju. Uostalom, nema sumnje da će Tramp dati sve od sebe kako bi je maksimalno diskreditovao.

Zbog toga će Kamala Haris, ukoliko nešto želi da napravi od svoje kandidature, morati da iznađe način kako da se izbori s republikancima i nepovoljnim okruženjem u koje će pokušati da je smeste. Kamala Haris je dobila neočekivanu pozivnicu za stupanje na najveću scenu američke politike, i sada mora da pokaže da je za nju sposobna i spremna.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.