Karteli neće više moći da divljaju, država će organizovati tržište i karteli će izgubiti smisao postojanja. Novi predsednik Kolumbije, levičar Gustavo Petro, tako zamišlja da reši višedecenijski problem s narko-kartelima i ilegalnom trgovinom kokainom koji muči tu latinoameričku zemlju. I levičarske vlade u Peruu i Boliviji veruju u isceliteljsku moć države čija kontrola trgovine narkoticima treba s tržišta da istisne kartele i oduzme im enormne profite.
Pod izgovorom sprečavanja enormnih profita proizvođača i trgovaca francuska vlada najavila je zamrzavanje cena u supermarketima i na benzinskim pumpama za narednih nekoliko meseci. „Očekujem da vlada poštuje datu reč i obaveze koje smo preuzeli prema naciji“, izjavio je predsednik Emanuel Makron, uz upozorenje da dolazi „kraj obilja i bezbrižnosti“. Vlada Srbije već je potrošila više od devet milijardi evra na ublažavanje posledica zdravstvene krize, zamrzava cene životnih namirnica i dnevno troši 25-30 miliona evra na uvoz struje da bi je prodavala potrošačima na domaćem tržištu po bagatelnim cenama. Zbog brige za standard potrošača, vlada pravi ogromne gubitke EPS-u koje će na kraju platiti potrošači.
I Grčka je udvostručila subvencije za račune za struju, što će državu koštati 1,9 milijardi evra. Vlada Švedske pomaže domaćinstvima i privredi s 2,9 milijardi evra u ublažavanju visokih računa za struju predstojeće zime. Odluku vlade premijerka Magdalena Anderson ovako tumači: „Imamo nešto što veoma liči na ratnu ekonomiju.“ Zbog poskupljenja energenata češki premijer Petr Fijala obećao je kompenzacije svim građanima kojima režije pređu 30 odsto njihovih prihoda, a u Pragu kada pređu 35 odsto prihoda. Državu će to „zadovoljstvo“ koštati 2,5 milijardi evra, a premijer je apelovao na građane da se ne stide da traže pomoć.
Cela analiza Miše Brkića objavljena je u novom broju Nedeljnika, koji je na svim kioscima od četvrtka, 15. septembra
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs