Dobro jutro.

Dan za nama obeležio je napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović.

Dekanka je napadnuta nožem i ubodena u ruku sa donje strane šake, nakon čega je odvedena u Urgentni centar.

Ženu koja je napala profesorku savladali su građani, posle čega je policija privela.

Dok su je držali i iz njene ruke izvlačili nož, žena koja je napala dekanku Jovanović ponavljala je: „Imam uverenje da sam nenormalna“.

Pokazivala je rukom na dekanku govoreći da joj je „upropastila unuku“.

Branislav Jovanović, suprug napadnute dekanke, izjavio je da se „sve to dešava zbog toga što predsednik Srbije vodi hajku protiv njih“.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je, komentarišući napad na dekanku, ocenila da je bilo kakav oblik nasilja nedopustiv, da je dekanka napadnuta od strane „psihički obolele osobe“, i da je srećna „što je povreda lakše prirode“.

Pred vama je pregled događaja koji nas danas, poslednjeg dana marta i prvog dana nove radne nedelje, očekuju.

ŠTA NAS TO DANAS OČEKUJE?

Svet

BRISEL – Zamenica generalnog sekretara NATO Radmila Šekerinska sastaje se sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom.

STRAZBUR – Počinje zasedanje Evropskog parlamenta koje traje do 3. aprila.

MADRID – Sastanak ministara spoljnih poslova Nemačke, Francuske, Italije, Španije i Poljske (G5+) u prisustvu visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaje Kalas.

LONDON – Dvodnevni samit o bezbednosti granica u borbi protiv kriminalnih mreža koje organizuju krijumčarenje migranata.

Srbija

BEOGRAD – U 10.00 u Narodnoj skupštini (Trg Nikole Pašića 13, mala sala) polaganje zakletve tužilaca koji prvi put stupaju na tužilačku funkciju.

BEOGRAD – U 11.00 u Medija centru (Terazije 3) Transparentnost Srbija predstaviće rezultate istraživanja o percepciji korupcije u Srbiji. Govoriće programski direktor te organizacija Nemanja Nenadić i član UO Transparentnost Srbije Zlatko Minić.

BEOGRAD – U 13.00 u Medija centru (Terazije 3) konferencija akademske zajednice Srbije i predstavljanje zahteva Evropskoj komisiji da odustane od projekta „Jadar“. Govoriće akademik Slobodan Vukosavić, profesorka Dragana Đorđević i drugi.

Sport

Fudbal:

– Igraju se utakmice u italijanskom i španskom prvenstvu.

Košarka:

– Igra se poslednja utakmica 25. kola ABA lige:

Crvena zvezda – Spartak (20.00)

NASLOVNE STRANE

BLIC – Ko je novi ambasador SAD u Beogradu: „Pravoslavni Srbin, ponosan na svoje korene“. Vanredna odbrana od poplava: „Sava raste na dva sata“.

VEČERNJE NOVOSTI – Napad na dekanku u Nišu: „Kivna zbog unuke, nožem nasrnula na profesorku“. List piše da nema više odlaganja: „Poslednje zvono za povratak u klupe“. Preminuo glumac Ričard Čembrlen „Odlazak čuvenog Šoguna“.

DANAS – Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta nožem tokom protesta, kaže: „Osuđujem urednika svih propagandnih medija“. Novosadski studenti objavili rutu biciklističke ture do Strazbura, piše list pod naslovom „Glas protesta se širi po Evropi“.

NOVA – Natalija Jovanović ranjena pred protestni skup, režim odgovoran za nasilje, piše list pod naslovom „Žena napala nožem dekanku Filozofskog u Nišu“. Advokat četvorice akademaca koji su napadnuti u Novom Sadu kaže „Napad na studente je bio pripremljen i organizovan“.

POLITIKA – Opasni velikoalbanski planovi Aljbina Kurtija „Kontrolisani rat protiv Srbije na severu Kosmeta“. Godišnji izveštaj poverenika za informacije od javnog značaja: „Formirano 29.005 predmeta“.

KURIR – List piše: „Bedna strategija, zlonamerni spinovi za podizanje tenzija: očajnički očekuju da se desi nesreća“. List piše „Podela“, „pojedini dekani traže povratak na nastavu, blokaderi hoće usaglašavanje pada godine“.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

1596. Rođen je francuski filozof, matematičar i fizičar Rene Dekart, čije je delo označilo raskid sa skolastikom i začetak moderne filozofije racionalizma. Svoje učenje objavio je u delima „Rasprava o metodi“ (1637) i „Meditacije“ (1641), a delom „Geometrija“ otvorio je novu epohu u matematici.

1732. Rođen je austrijski kompozitor Franc Jozef Hajdn, autor više od 100 simfonija i brojnih kamernih i vokalnih dela, kao i austrijske i nemačke himne. Za života je stekao međunarodnu slavu, a njegove kompozicije izvođene su u svim evropskim gradovima.

1876. Borisav Stanković, jedan od najpoznatijih srpskih pisaca s kraja 19. i početka 20. veka, rođen je u Vranju. Najpoznatija Stankovićeva dela su pripovetke Stari dani, drame Tašana i Koštana i roman Nečista krv.

1889. Otvorena je Ajfelova kula, tada najviša građevina u svetu. Čelična konstrukcija visoka 300 metara postala je jedno od glavnih znamenitosti Pariza. Kulu, sagrađenu povodom Svetske izložbe u Parizu, konstruisao je francuski inženjer Aleksandar Gistav Ajfel.

1917. SAD su od Danske preuzele Zapadnoindijska ostrva u Karipskom moru i nazvale ih Devičanska ostrva. Sporazum o kupovini tih ostrva za 25 miliona dolara sklopljen je u avgustu 1916.

1948. Kongres SAD usvojio je Maršalov plan. Tim planom, nazvanim po njegovom tvorcu američkom državnom sekretaru Džordžu Maršalu dodeljena je pomoć od 15 milijardi dolara evropskim zemljama za obnovu posle Drugog svetskog rata.

1971. Američki poručnik Vilijam Keli osuđen je na doživotni zatvor zbog masakra civila tokom Vijetnamskog rata u selu Mi Laj u martu 1968. Kazna mu je kasnje smanjena na 20 godina zatvora.

1980. Umro je američki atletičar Džesi Ovens jedan od najvećih sportista 20. veka, koji je osvojio četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. Prilikom dodeljivanja medalja Adolf Hitler je napustio ložu da bi izbegao da se rukuje sa pobednikom crncem.

1991. Na Plitvicama u Hrvatskoj izbio je prvi sukob hrvatske policije i naoružanih Srba. Dvoje ljudi je poginulo, a 20 je ranjeno. Na poziv Predsedništva SFR Jugoslavije hrvatske snage su se povukle, a kontrolu su preuzele jedinice JNA. Narednih dana oružani sukobi izbili su u okolini Vinkovaca i Vukovara.

2003. U blizini Potočara u Republici Srpskoj (BiH) sahranjeno je prvih 600 žrtava srebreničkog masakra koji se dogodio 1995. godine. To su prve identifikovane žrtve od preko 7.000 Muslimana koje su ubile srpske snage u toj enklavi.

2004. SAD su odlučile da zamrznu finansijsku pomoć Srbiji zbog nedovoljne saradnje Beograda sa Haškim tribunalom.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.