Poslanici Narodne Skupštine danas će glasati o predlogu izmena i dopuna Krivičnog zakonika koji je, zbog uvođenja doživotne kazne za ubice dece, u javnosti nazvan „Tijanin zakon“.
Ministarstvo pravde Republike Srbije još se nije oglasilo povodom pisma, koje je prošle nedelje stiglo iz Komiteta za ljudska prava Saveta Evrope, u vezi sa primedbama na predlog zakonika. Savet Evrope je u pismu ministarki Neli Kuburović preporučio da ovaj zakonski predlog treba najpre da prođe kroz javnu raspravu da bi uopšte došao na dnevni red Skupštine Srbije. Međutim, rasprava u parlamentu je već završena i očekuje se glasanje, piše Politika.
Zabrana uslovnog otpusta osuđenika na doživotni zatvor za pet krivičnih dela ključna je zamerka koja je istaknuta u pismu. Kazna doživotnog zatvora predložena je za ukupno oko 40 krivičnih dela, odnosno najtežih oblika pojedinih krivičnih dela, a to su sve one inkriminacije za koje je u sada važećem KZ-u propisana kazna od 30 do 40 godina kao najteža. Predloženo je da osuđenik može tražiti uslovni otpust posle 27 godina provedenih iza rešetaka, osim za pet najtežih zločina a to je jedan od oblika teškog ubistva (ubistvo deteta ili trudne žene) i najteži oblici silovanja – kada je nastupila smrt žrtve ili je silovanje izvršeno nad detetom.
Savet Evrope ističe da je zabrana uslovnog otpusta u suprotnosti sa članom tri Evropske konvencije o ljudskim pravima, koja propisuje da „niko ne sme biti podvrgnut mučenju ili nečovečnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju“, kao i da odredbe Krivičnog zakonika Republike Srbije moraju biti u skladu sa praksom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
Na to su poslednjih dana ukazali i mnogobrojni stručnjaci u izjavama za medije, kao i potpisnici peticije Beogradskog centra za ljudska prava. Ovu peticiju, protiv uvođenja kazne doživotnog zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta, potpisalo je oko sto sudija, advokata, profesora, tužilaca i nevladinih organizacija.
Poslanici vladajuće koalicije osvrnuli su se juče na nastup sudije Apelacionog suda Miodraga Majića na TV N1 i na njegove ocene „Tijaninog zakona“, o kome je parlament raspravljao prošle nedelje.
Aleksandar Martinović (SNS) kazao je da iz dela pravosuđa stalno dolaze kritike kako poslanici, a „naročito izvršna vlast, posebno ministarka pravde, vrše nekakav pritisak na pravosuđe“ i dodao: „Mnogo puta smo dokazali da to nije tačno. Ovde jedan sudija Apelacionog suda Miodrag Majić daje sebi za pravo da vrši pritisak na Narodnu skupštinu, poslanike, ministarku pravde i vladu zato što će usvojiti izmene Krivičnog zakonika kojim uvodimo doživotnu kaznu zatvora za one koji siluju dete sa smrtnim ishodom, trudnicu ili nemoćno lice. Kaže sudija Majić da je to što će Narodna skupština da uradi – nečovečno. Pazite te drskosti, kaže sudija Majić da je nečovečno to što će Narodna skupština oduzeti svaku nadu tom siledžiji, manijaku.“
„Neka sudija Majić zaveže oči i stavi na tas vage koji drži boginja pravde, s jedne strane, život deteta od tri godine koje je silovano, a na drugi čoveka koji je to uradio, pa neka nam kaže šta je pravda. Suočavamo se sa bujicom farisejstva, licemerja, lažnog humanizma, koje dolaze od onih koji besomučno vode kampanju protiv predsednika Aleksandra Vučića, vlade, poslanika skupštinske većine govoreći kako je ’Tijanin zakon’ nečovečan, a bio je čovečan kada su Dragan Đilas, Vuk Jeremić, Boško Obradović, Marinika Tepić, Aleksandra Jerkov pokušavali da zloupotrebe oca ubijene devojčice Tijane Jurić u političke svrhe. U Americi izriču tri doživotne kazne, a ovde kad pokušavamo da zaštitimo decu, trudnice, nemoćne, nama tamo neki Majić, koji je oslobodio šiptarske teroriste, preko američke TV N1 svakog dana soli pamet nečovečni, maltene poludivlji ljudi zato što ćemo da uvedemo doživotni zatvor za siledžije i to ne bilo kakve, jer morate biti monstrum da silujete dete, trudnicu, nemoćnog. Gde to u Evropi ima da sudija na televiziji kritikuje poslanike, koji će da donesu zakon? Glasaćemo svim srcem za ovaj zakon“, rekao je Martinović.
Sudija Apelacionog suda Miodrag Majić izjavio je juče da nije iznenađen kritikama koje mu je uputila vladajuća većina u Skupštini Srbije prilikom rasprave o izmenama Krivičnog zakonika, ali i dodao da je obaveza svakog stručnjaka da iskaže svoj stav, bez obzira na cenu.
„Ovo je to viđenje debate u kojoj prvo isključite struku, odnosno strukom nazovu one koji kao eho ponavljaju njihove stavove, a one koji se usprotive optužuju. Žao mi je što ministarka pravde, koja je bila pripravnica kod mene i mogla da vidi moj način rada, ulazi u takvu političku igru“, ocenio je Majić za Betu povodom nastupa ministarke pravde u kojem je ona dovela u pitanje njegovu nezavisnost i samostalnost u radu.