
Asocijacija škola u obustavi, koju čine nekoliko stotina nastavnika, pozvala je sve škole u Srbiji na dvodnevnu (13. i 14. februar) potpunu obustavu rada i pridruživanje masovnom štrajku prosvetnih radnika.
Škole koje pripadaju opštinama Voždovac i Zemun, prenosi Nova.rs, stupile su danas u potpunu obustavu rada, a polako im se pridružuju i one iz drugih delova Beograda.
Grupa prosvetnih radnika okupila se i ispred Osnovne škole „Josif Pančić“ na Banovom Brdu.
Oni su oko 10 časova blokirali saobraćaj kod Sajma, a nakon toga krenuli u šetnju ka Ministarstvu prosvete.
ZNANJE SE MNOŽI DELJENJEM
Škole u Zemunu pokrenule su akciju „Znanje se množi deljenjem“ i organizovali protestnu šetnju kako bi podržali prosvetene radnike. U akciji i protestnoj šetnji učestvuje 14 od 16 osnovnih škola u Zemunu.
Profesor istorije iz OŠ „Petar Kočić“ Dragoljub Ilin kaže za N1 da su transparent „Znanje se množi deljenjem“ prestavlja glavni geslo svih osnovnih škola u Zemunu.
„Od 16 osnovnih škola, 14 učestvuje u ovoj šetnji. Sa dve nismo uspeli u relativno kratkom roku da ostavimo saradnju, ali i te dve nas podržavaju, iako nisu ovde“, ističe.
„Znanje se množi deljenjem“, kaže da je glavna parola koju su osmilili matematičari.
„Mi, istoričari, negde osećamo veću odgovornost za ono što se dešava u društvu, ali ovde su matematičari prvi ustali. Dakle, što više nas, veće je znanje, to će se negde obrazovanje proširiti na celo društvo. Sigurni smo u to, nema odustajanja dok do toga ne dođemo. Put je dug, ali uspećemo“, poručuje.
Cilj je, navodi, umrežavanje zemunskih škola.
400 ŠKOLA U NEKOM OBLIKU ŠTRAJKA
Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže da taj poziv traje još od 20. januara, kada su prvi put pozvali na totalnu obustavu rada u školama.
„Sada svi koji su u obustavi pokušavaju da probude one koji su malo klonuli duhom i koji se do sada nisu uključivali jer mnogo škola, nažalost, smatra da je ostalo u borbi tako što je u štrajku, a štrajk od 30 minuta ništa ne rešava. Zbog toga apelujemo na totlanu obustavu, kao što će to, kako su najavile, učiniti voždovačke i zemunske škole“, ističe Kokot.
Kokot naglašava da su škole u Zrenjaninu, Čačku i Užicu u obustavi već duže vreme.
„Ja bih podsetio da nijedna gradska osnovna i srednja škola u Zrenjaninu ne radi, u gradu u kom 20 godina nema vode. Šta reći, onda? Tu su i Čačak, Užice… Ima takvih gradova još. U Novom Sadu ne radi nijedna srednja škola. Najveći boj velikih osnovnih škola je u obustavi. Slična situacija je i u Pančevu, Subotici… Što se tiče Beograda, oko 60 škola je u potpunoj ili delimičnoj obustavi, a mnogo škola, oko 130, je na 30 minuta. I to je problem – nit su tamo, nit su ovamo“, zaključuje Kokot.
Predsednik sindikata Čačak Aleksandar Vinić kaže za Novu.rs da je više od 400 škola u Srbiji u nekom vidu štrajka.
„8.500 prosvetnih radnika u potpunosti je obustavilo nastavu, dok je njih 5.500 u zakonskom štrajku i drži časove od 30 minuta. N aobustavu nastave pozivamo sve kako bismo skrenuli pažnju nadležnima da je veliki broj prosvetnih radnika u štrajku i da reaguju na naše zahteve“, objašnjava Vinić.