Komemoracijom nastradalim Bošnjacima, u Memorijalnom centru u Potočarima, biće obeleženo 29 godina od zločina u Srebrenici, piše RTS.
Tradicionalni „Marš mira“, kojim se odaje počast srebreničkim žrtvama, održava se i ove godine.
Iz Policijske uprave Zvornik saopšteno je da se preduzimaju pojačane mere i radnje da bi skupovi najavljeni na području Srebrenice protekli mirno i bez incidenta, prenosi RTRS.
Haški tribunal za ratne zločine u bivšoj SFRJ i sudovi u BiH, Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili 47 osoba na više od 700 godina zatvora za, prema formulaciji Haškog tribunala, „genocid, zločine protiv čovečnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine“.
Bivši komandant VRS Ratko Mladić je pred međunarodnim krivičnim sudom u Hagu pravosnažno osuđen na kaznu doživotnog zatvora, kao i nekadašnji predsednik Republike SrpskeRadovan Karadžić.
Evropski parlament je 2009. godine doneo Rezoluciju o Srebrenici, kojom je pozvao države članice EU i zemlje Zapadnog Balkana da obeležavaju 11. jul kao dan sećanja na zločin u Srebrenici.
U maju ove godine, Generalna skupština UN u Njujorku usvojila je rezoluciju o Srebrenici, čemu se u GS UN žestoko protivio Beograd. Rezolucija je usvojena sa 84 glasa „za“, 19 „protiv“ i 68 uzdržanih.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je na dostojanstveno obeležavanje sećanja Bošnjaka na žrtve svog naroda i poručio da bez obzira na razlike, moramo pokazati poštovanje prema bolu i patnji koja je zadesila mnoge ljude svih nacija i vera u BiH.
„Želim da se obratim ukupnoj javnosti i pozovem sve da ovaj dan bude obeležen u miru i dostojanstvu“, napisao je Dodik na platformi Iks.
Kao što sam izrazio žaljenje za stradalim Srbima, iskazujem saosećanje porodicama stradalih Bošnjaka, naveo je Dodik.
„Da izbegavaju bilo kakve provokacije i da se ponašaju odgovorno i s poštovanjem. Neka naš odnos prema ovom danu pokaže da smo opredeljeni za mir, stabilnost i bolju budućnost za sve ljude u Republici Srpskoj i BiH“, poručio je Dodik.