U Novom Sadu je održan još jedan protest kojim se traži odgovornost za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici 1. novembra, kada je 14 ljudi izgubilo živote i još troje zadobilo teške povrede najavile su aktivističke organizacije mladih, STAV i SviĆe. Protest je počeo u 12 sati i tokom njegovog trajanja blokirana je raskrsnica kod Železničke stanice. Prethodno su blokade organizovane na Varadinskom mostu.

Na protestu je govorila glumica Jelena Stupljanin.

„Dragi moji građani, kako ste. Ja sam nikako, mi smo svi nikako. Grozno, tužno, jadno, bedno, besni smo i ogorčeni. Očajni, jer se nalazimo na grobnici, a ne daju nam da ožalimo ljude koji su ovde poginuli. Decu koja su ovde poginula, jer nam ne daju da pričamo o tome. Ko god krene da priča o tome bude zastrašivan, bude hapšen. I čak da nas sve pohapse, odgovorni za to ne snose nikakve posledice. Da li ćemo im dozvoliti da nas ubede da je ovo nova realnost? Zato smo ovde danas. Osećamo se prikovani ekserima i oni hoće da nas ubede da je to normalno. A mi smo normalni, a oni su ludaci, bre!“, rekla je glumica Jelena Stupljanin.

Ona je prva koja se obratila na današnjim blokadama.

„Normalno je da osećamo očaj, a ne da kitimo grad za Novu godinu. Ludi ste što kitite grad, a iza sebe imate grobnicu koju ste ubrzano očistili“, poručila je ona vlasti.

Nakon nje, govorio je i muzičar i pisac Marko Šelić Marčelo koji je poručio da besede ništa ne govore, nego bes i akcija, „akcija poput ove“, pozvavši sve građane, sportiste, reprezentativce, glumce, muzičare da se pridruže „i da se sete da su ljudi, da se svi setimo da nismo roblje, stoka“.

„Mi smo besni, tužni, ljuti, ranjeni, ali nismo bespomoćni, ne dok nas ima ovde. Imamo jedni druge, zajedništvo, solidarnost“, kazao je Marčelo  na raskrsnici ispred Železničke stanice u Novom Sadu.

U Novom Sadu je u petak organizovana akcija „Stani, Novi Sade“, kada je u periodu od 11:52 do 12:06 sve zaustavljeno u znak solidarnosti sa porodicama poginulih. Kao što je i bilo najavljeno, građani su na 14 minuta zastali, bilo da su se nalazili u automobilima ili kao pešaci na ulicama, u znak sećanja na 14 poginulih, 14 dana nakon tragedije.

Poziv na tu akciju je uputila novosadska opozicija. Objasnili su da su građane pozvali na individualni protest i građansku neposlušnost, jer tužilaštvo još nikoga nije osumnjičilo za tragediju na Železničkoj stanici.

Na više lokacija postavljeni su punktovi na kojima građani mogu da se pišu pisma onima koji su uhapšeni nakon prethodnih protesta, na jednoj lokaciji mogu da se umoče ruke u crvenu farbu i ostave „krvavi“ otisci, piše 021.
Građani su pozvani da „oboje“ raskrsnicu u crveno – da ostave „krvave otiske šaka kao poruku vlasti da su joj krvave ruke i da je kriva za smrt 14 ljudi.

Više javno tužilaštvo je u sredu saopštilo da je do sada saslušano oko 70 osoba, ali su pravni stručnjaci upozorili da nije reč o saslušanju potencijalno osumnjičenih, nego o rutinskim razgovorima sa građanima koji bi mogli imati neke informacije o uzrocima tragedije.

Stručnjaci su dodali da je još reč o predistražnom a ne istražnom postupku, što je potvrdilo i tužilaštvo.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.