Trenutnu krizu su, čini se, izazvale greške kosovske vlade, ocenio je bivši diplomata i dugogodišnji zvaničnik Stejt departmenta Danijel Frid, kako prenosi N1.

Stručnjak nevladinog Atlantskog saveta tako za Glas Amerike komentariše napetosti i njihove posledice – pošto su gradonačelnici nesrpske nacionalnosti opština sa srpskom većinom na severu Kosova, uz asistenciju policije, ušli u kancelarije u opštinskim zgradama Zvečana, Zubinog Potoka i Leposavića, što je izazvalo nezadovoljstvo i višednevne proteste lokalnih Srba.

Kulminacija su bili sukobi između snaga KFOR-a i demonstranata pred zgradom opštine Zvečan, u kojima je povređeno više od osamdeset ljudi, među kojima i trideset vojnika KFOR-a.

„Odnosi Srbije i Kosova nisu normalni mnogo godina i odgovornost za to je u suštini na Srbiji, jer odbija da prizna Kosovo kao nezavisnu državu. Oni neće povratiti Kosovo, jednim delom zbog godina srpskog destruktivnog nacionalizma i represije na Kosovu, koja je dovela do NATO intervencije, koju nismo želeli“, objašnjava Frid, koji je tokom višedecenijske karijere obavljao i funkciju pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju.

Ukazuje da mu deluje da je trenutna kriza izazvala bes Sjedinjenih Američkih Država.

„Ne koristim olako tu reč, ali čitao sam transkript američkog ambasadora Hovenijera na Kosovu sa konferencije za medije i ne mogu da se setim da je ikada od kosovske nezavisnosti 2008. predstavnik američke vlade bio toliko frustriran kao što je bio on. Mislim da je kosovska vlada donela odluku pod teškim okolnostina, koje su učinile već komplikovanu situaciju mnogo gorom. I to je rezultiralo oštrim pogoršanjem američko-kosovskih odnosa i ne vidim kako to ikome pomaže. Nažalost, ne mislim ni da je raspoređivanje srpske vojske i demonstracija sile od velike pomoći. Primetio sam da je ambasador Hovenijer imao mogućnost da odgovornost svali na obe strane, ali on je nije prihvatio“, ocenjuje Frid.

Prema njegovim rečima, KFOR je u opštini Zvečan bio primoran da interveniše, kada je više desetina vojnika te misije na Kosovu ozbiljno povređeno.

„Teško je vreme i na terenu i za odnose Amerike i Kosova i cela ova situacija je nesrećna. Nadam se da će kosovska vlada naći način da se vrati sa ovih početnih grešaka. Vlade prave greške i nadam se da nekim delom, a možda i sveukupno, kosovska vlada to priznaje. Mislim da je jasno šta želim da kažem, ovo nije balansirana situacija. Ovo je situacija u kojoj SAD misle da je kosovska vlada napravila ozbiljnu grešku“, ukazuje Frid, uz napomenu da to dodatno otežava situaciju.

Smatra da američka vlada ima razloga za frustraciju.

„Mislim da koren problema nije u odgovornosti Kosova i kosovske vlade. Veća odgovornost je uglavnom na Srbiji i njenim kontinuiranim naporima da se opire realnosti kosovske nezavisnosti, za koji Srbi znaju, mislim da znaju da je permanentna, da je Kosovo otišlo. Iz različitih razloga, oni to ne prihvataju. Tako da je dublja odgovornost više na srpskoj strani, ali pojedinačna odgovornost za ove incidente sa zgradama opština je odluka Kosova. Zato su SAD tako frustrirane, jer je kosovska vlada donela odluku na razumljivom, ali apstraktnom osećaju suvereniteta, ostavljajući da se posledicama bave KFOR i Sjedinjene Države i mislim da su Amerikanci bili frustrirani tim pristupom“, ukazuje.

Na pitanje da li je odluka SAD da otkaže učešće Kosova u vežbama „Defender Europe“ opravdana, Frid kaže da je Vašington hteo da privuče pažnju kosovske vlade i građana što, kako kaže, znači da su bili ozbiljno iziritirani.

„Pretpostavljam da su imale razloga za ovo, znam sekretara Blinkena već 30 godina. On je promišljen. Pretpostavljam da je imao razloga da bude frustiran potezima kosovske vlade. Ti potezi su učinili stvari gorim, a odgovornost za suočavanje sa posledicama pala je na KFOR i SAD. Mislim da je ovo bio način da se poruči Kosovu da ne možete da pravite problem, nepotrebni problem nama i onda samo da odšetate bez ikakve odgovornosti. Ponavljam, dublja odgovornost je daleko veća na Srbiji, ali odgovorost za ovaj incident leži na kosovskoj vladi. I poznajem ambasadora Hovernijera, on je ozbiljna osoba, i očigledna je bila njegova frustracija na toj konferenciji za medije“, objašnjava.

Poručuje da bi kosovski premijer Aljbin Kurti trebalo da zna da je greška uzimati američku podršku zdravo za gotovo ili delovati kao da je ona permanentna.

„SAD su veoma strpljive i imaju strateško razumevanje lokalnih političkih imperativa. Međutim, mislim da je Vlada Kosova pretpostavljala da je američka podrška automatska bez obzira na to šta bi ona uradila. SAD su početkom ovog veka donele odluku da podrže nezavisnost Kosova. I ja sam bio deo procesa donošenja te odluke. To je bio naš izbor. Mogli smo da izaberemo nešto drugo, ali smo izabrali mudro. Kosovo mora da iskoristi ovu šansu i da konsoliduje svoju poziciju, a ne da tretira SAD kao da su beskonačan izvor slepe podrške, pod bilo kojim okolnostima. Ne bi bilo mudro da iskorišćavaju SAD i Evropu. Ali, vlade greše i nadam se da će premijer Kurti shvatiti da je otišao predaleko i da će naći način da se povuče“, rekao je Frid.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.