„Godinama su mi govorili da treba da napravim seriju o meni i mami“, priča Dejvid Čejs, dok ispod retrovizora, kroz oblak dima, gleda u daljinu. Dok to radi, neodoljivo podseća na Tonija Soprana, koji uz „Woke up this morning“ grupe Alabama 3, nervozno vrti volan na putu „do posla“.

Kadrovi su slični, auto se vozi ispod nekog od mostova Nju Džersija, redovnom Tonijevom rutom. Nižu se slike Čejsa i njegove majke, sa plaže, iz peska…

„Govorila mi je kako da živim svoj život“, nastavlja autor jedne od najpoznatijih HBO serija – „The Sopranos“. Čejs sve ovo priča u dokumentarcu – priči iza scene – koju je sada, na 25. godišnjicu od emitovanja prve epizode serije o porodici Soprano, Aleks Gibni odlučio da snimi i pokloni njenim vernim fanovima.

„Koga briga to da gleda, mislio sam“, objašnjava dalje Čejs, dok sedi u fotelji, u ordinaciji, gde je Toni (Džejms Gandolfini) posećivao svoju psihoterapeutkinju dr Dženifer Melfi (Lorejn Brako). „Govoriš kao da sam mamin sin“, umeo je da kaže uz mrki pogled italijansko-američki mafijaš. Komično, ali i genijalno, Tonija su umeli da iznerviraju postupci njegove majke.

Ta žena je, jedan od glavnih razloga zbog kojeg on odlazi kod psihoterapeutkinje. Pomalo sa rezervom na početku, Toni na seansama priča o detinjstvu i otkriva razloge svoje anksioznosti – to što pada u nesvest kada oseti miris mesa, to je trauma iz detinjstva, povezana sa njegovom majkom.

Dejvid Čejs

Dejvid Čejs u dokumentarcu „Wise guy: David Chase and The Sopranos“HBO YouTube printscreen

„Moja majka je poslužika kao inspiracija za osobine Livije Soprano, a svi moji saradnici su odrastali uz stroge majke pa su i oni dali brda ideja“, priča kroz smeh Čejs.

U dokumentarcu su učestvovali i glumci serije, međutim, Čejs je najradosnije govorio o smišljanju i realizovanju onih ludih scena, nakon kojih je publika ostajala ne samo u neizvesnosti, već i maštanju kakav će biti njihov ishod.

Samog Džejmsa Gandolfinija, koji je mnogo doprineo gledanosti serije, kolege opisuju kao „simpatičnog ludaka“. Umeo je, kažu, na setu da zadirkuje koleginice, ili da udara glavom u zid. „Ujak Džunior mu je jednom rekao: ‘Smiri se, ne pravimo vestern'“.

„Wise guy“ ima svoje kreativne momente. Počinje vožnjom Čejsa, ovaj put, nazad, od posla do kuće. Koriste se efekti svetala i senki, koji asociraju na mračnu stranu Nju Džersija.

Dejvid Čejs na mestu Tonija SopranaHBO / YouTube printscreen

Ovo su samo neke od zanimljivosti koje je Čejs u dokumentarcu otkrio. Jedna od njih je i večno pitanje mnogih koji o seriji diskutuju: Šta se dogodilo na kraju? Da li je Toni ubijen? Ali o tome više u samom dokumentarcu „Wise guy: David Chase and The Sopranos“.

Ova serija bila je prava revolucija za ono što se do tada emitovalo na televiziji. A po mišljenju mnogih, za sva vremena.

Od trenutka kada je počela da se emituje, pa sve do poslednje, redovne epizode, njena gledanost je non-stop bila iznad vrhunca. Gledale su je, široke grupe ljudi, kako obični, tako i sami mafijaši iz Nju Džersija. A onda, u doba Kovida, otkriva je mlada publika koja ne prestaje dalje da je preporučuje svom društvu. Serija je osvojila 21 Emi nagradu i pet Zlatnih globusa.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.