Desetine hiljada demonstranata večeras su u Tel Avivu 28. subote uzastopno potestovale zbog plana premijera Benjamina Netanjahua da reformiše pravosuđe podvrgavajući ga politici.
Netanjahuova vlada je početkom ove nedelje dala početno odobrenje za ključni deo reforme što je ojačalo protest. Da bi predlog zakona bio usvojen, potrebna su još dva čitanja u parlamentu (Knesetu).
Demonstranti su večeras odmotali veliki transparent na kojem je pisalo “SOS”, bacali su boju u prahu uvis, žene su bile odevene kao spremačice jer očekuju da će im reforma ukinuti prava, vođe protesta su najavile „dane poremećaja“, a za utorak i organizvani protest ako se nastavi sprovođenje plana Vlade.
Protestovalo se i u utorak kada su demonstranti blokirali glavne auto-puteve i glavni međunarodni aerodrom Ben-Gurion, pošto je Netanjahuova parlamentarna koalicija u prvom čitanju usvojila deo reforme.
Netanjahu je danas primljen u bolnicu jer je osetio vrtoglavicu pošto je dehidrirao u petak na suncu. On je iz bolnice poručio da se dobro oseća, ali će i noć provesti tamo.
Redovna sednica vlade će zato, umesto sutra, biti u ponedeljak, saopštio je njegov kabinet.
Večeras se protestovalo širom zemlje kao što je uobičajeno. Demonstranti su nosili baklje ispred Netanjahuovog doma u Jerusalimu i protestovali u primorskim gradovima Hercliji i Nataniji.
U Izraelu se protiv reforme pravosuđa protestuje više od šest meseci, a nema znaka smirivanja protivljenja Netanjahuovom planu.
Udruženje izraelskih sindikata, uključujući i zdravstvene radnike, priključilo se dugoj listi protivnika predloga zakona. Vojni rezervisti, piloti borbenih aviona i poslovni lideri su svi apelovali na Vladu da obustavi ostvarenje plana.
Vođa nacionalnog radničkog sindikata Histadrut, Arnon Bar-David, upozorio je da je moguć opšti štrajk koji bi mogao paralisati privredu.
Takav štrajk je izbio u martu i doprineo je Netanjahuovoj odluci da zamrzne sprovođenje reforme dok pregovara o kompromisu sa opozicijom.
Izraelsko medicinsko udruženje koje predstavlja 90 odsto izraelskih lekara, pridružilo se Histadrutu u petak i glasalo da se „upotrebe sva raspoloživa sredstva, uključujući značajne organizacione mere“ za protivljenje predlogu zakona o reformi kojeg smatra „nerazumnim“.
Predsedavajući Medicinskog udruženja je upozorio da bi takav zakon uništio i zdravstveni sistem.
Masovni protesti održavaju se u Izraelu otkako je ultradesničarska Netanjahuova vlada ubrzo po po polaganju zakletve u decembru, već u januaru predstavila plan reforme.
Sprovođenje reforme je suspendovano u martu, ali je Netanjahu krajem juna odlučio da oživi plan pošto su propali pregovori s opozicijom o kompromisu.
Reforma će omogućiti Netanjahuovim saveznicima kontrolu nad postavljanjem sudija, a parlamentu da obara sudske odluke.
Protivnici reforme upozoravaju da će narušiti osetljiv sistem kontrole i ravnoteže vlasti i koncetrisati je u rukama Netanjahua i njegovih saveznika. Oni takođe kažu da je Netanjahu u sukobu interesa jer mu se sudi za korupciju.
U Izraelu su za manje od četiri godine pet puta bili izbori i svi su zapravo bili referendumi o sposobnosti Netanjahua da vlada dok mu se sudi zbog korupcije. Njegova najnovija vlada je
najviše desničarska za svih 75 godina postojanja Izraela.