Obeleženo je četvrt veka od nacionalne traume – NATO agresije na Srbiju. Uz pijetet prema žrtvama, prkos prema agresiji koja i dalje teče (samo drugim sredstvima) ali, naravno, bez dubljih propitivanja postoji li ikakva i unutrašnja odgovornost zašto se Srbija našla u tako bezizlaznoj situaciji 1999. I kako to da su „događanje naroda“ i „antibirokratska revolucija“ Slobodana Miloševića iz poznih osamdesetih imali epilog u ratu sa NATO-om.

Govor u Prokuplju na godišnjici početka NATO agresije, sigurno je jedan je od najoštrijih koje je predsednik Srbije održao od dolaska na vlast. Zapad je nazvao zlikovcima, a pismo šestorice ambasadora zemalja NATO-a o „gledanju u budućnost“ odbacio je kao licemerno.

Obeležavanje NATO agresije pokazalo je još jedan ovdašnji manir: zaboravljamo vrhovne komandante. Slavimo pobedu u Prvom svetskom ratu ali smo uglavnom ignorisali Aleksandra Karađorđevića. Zato što je i „Ujedinitelj“. Realno, izvesnoj rehabilitaciji Aleksandra doprineli su Vuk Drašković sa afirmativnim romanom o njemu i Aleksandar Vučić u par navrata naglašavanjem njegove istorijske markantnosti. Na primer, povodom obeležavanja sto godina od pobede u Prvom svetskom ratu, u novembru 2018. usvojena je bila inicijativa za podizanje spomenika kralju Aleksandru ujedinitelju koju je podneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Planirano je da spomenik bude postavljen na platou između Generalnog sekretarijata predsednika Republike i Skupštine Beograda. Videćemo koji će spomenik pre biti postavljen – ovaj Aleksandru ili ona famozna „Strela“ Zoranu Đinđiću na Studentskom trgu u Beogradu.

Dičimo se i pobedom nad fašizmom 1945. ali se ignoriše vrhovni komandat pobedničke vojske – Josip Broz Tito. Čak se stiče utisak da bi pre, u stilu ovdašnjeg snishodljivog putinizma, prihvatili za vrhovnog komandata Staljina. Doduše, ima manir Vučić da pomene Tita kad je izgradnja infrastrukture u pitanju. I Tomislav Nikolić je umeo da rehabilituje „nesvrstavanje“, recimo, kao što i Dačić voli da se ogrebe o Titovo ime i ugled u svetu, odnosno nekakvu socijalnu pravdu i sigurnost u zemlji.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 28. MARTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 637

Nedeljnik 637

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.