(Beta) – Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas izjavio je da je najveći interes Srbije da ne ostane izolovana i da se po pitanju uvođenja sankcija Rusiji pridruži politici Evropske unije.
Đilas je na televiziji Prva istakao da on nije promenio svoj stav da sankcije ostavljaju katastrofalne posledice po obične ljude, a ne utiču na lidere, i da smatra da neće dovesti do prestanka rata, ali da je cela Evropa zauzela isti stav, čak i neke zemlje koje su uvek neutralne i da nije dobro što je Srbija ostala jedina izolovana.
„Mi moramo da razmislimo šta je dobro za Srbiju. Ne treba da vodimo politiku u interesu Evrope, niti SAD, niti Rusije, niti Kine, već da vidimo šta je u interesu Srbije. Naš interes je da Srbija ne ostane izolovana zemlja“, istakao je Đilas.
On je naveo da se Evropska unija ogrešila o Srbiju u poslednjih 30 godina, ali da 300.000 ljudi radi u kompanijama EU, da Srbija ima najveću ekonomsku razmenu sa EU, i da bez donošenja mera neće moći da izađe na tržište kapitala.
Đilas je rekao da se Rumunija koja je članica EU sada zadužila za obveznice sa šest odsto kamate, a Srbija neće moći ni to.
Lider SSP-a je dodao da će kriza zbog rata u Ukrajini zahvatiti celu Evropu, i da će se naročito odraziti na Srbiju kao jednu od pet najsiromašnijih zemalja Evrope.
Đilas je ponovio stav da je trebalo ulagati u poljoprivredu i energetiku, kao i da veruje da Srbija neće ostati bez hrane.
Kada je reč o ceni gasa, on je ocenio da cena od 270 dolara koju Srbija sada plaća jeste povoljna, ali da Nemačka plaća 250, Turska 210 dolara, uz ocenu da gas neće svakako proći kroz Mađarsku i Bugarsku i doći do Srbije, a da ga druge zemlje ne koriste.
Đilas je dodao i da toplane treba da naprave plan da ukoliko ne bude gasa, pređu na mazut.
Bobby
Из ког разлога би највећи интерес грађана Србије требало да буде увођење санкција Русији ? Само ради придруживања политици Европске уније ? А потом и сам каже да санкције неће довести до резултата. Али је најважније придружити се, не бити сам, немати свој интерес, не бити изолован у тој политици, без обзира која је цена тога. А како се може без детаљног обрачуна "цене" избора уопште говорити о томе шта је највећи интерес државе ? Па надаље немушти и делимични покушај образложења: јер овде 300.000 људи ради у компанијама из ЕУ ! И одмах ту и чињеница шта Србија има од тога, да је међу пет најсиромашнијих земаља Европе. Да, толико људи ради за компаније из ЕУ, из тог разлога је и размена са ЕУ таква, само то треба да буду компаније из Србије. Србија од тога има пропорционално мање него сељак од извоза шлепера јабука у Русију. Али стварање таквог привредног модела је за вас из ДС, данас ССП и ко зна где још, научна фантастика. Ставили сте државу у вазални однос и то наводите као пример. Лудост. Држава не мора да се задужује на међународном финансијском тржишту. Држава може да се задужи код својих грађана. И то повољније него што се Румунија задужила. Да, то су цене гаса у апсолутним износима по наведеним државама, али оне нису фиксне. Иницијално јесу утврђене на том нивоу, али сваки уговор је посебан и садржи договорену клаузулу о усклађивању са факторима који утичу на ту цену. Србија је уговорила 100% нафтну формулу и са тренутним ценама нафте плаћаће нешто преко 300 долара за 1.000м3 гаса. Да, Немачка има иницијалну цен аа 250 долара, Турска са 210, али Белорусија има на 127 долара за 1.000 м3 гаса. Симптоматично, како и тај пример није поменут. И ето још једног од прилога за обрачун „цене“ избора. Можда ће некима заиста срце да греје вишевековно отварање поглавља и кластера, г-ђа министар која трепће „ко' сврака на југовину“ са сваким новим отвореним поглављем, али мора се уважити и оно што неке друге само и једино може да угреје, а то су цене нафте, гаса, ђубрива и на крају хране. Према томе, заоштри добро оловку пре него што изјавиш шта је интерес државе. У супротном чиниш од себе пропагатора и политиканта, а то ти је на прагу политичког сметлишта, најмање потребно.