Nakon napada koji se desio u nedleju ujutru u selu Banjska, na Kosovu i Metohiji, ne smanjuju se napetosti. U sukobu  stradalo troje Srba i jedan Albanac. U srpskim sredinama na KiM danas je treći dan žalosti. Prelazi Brnjak i Jarinje iz centralne Srbije ka Severnoj Mitrovici i dalje su zatvoreni, dok se saobraćaj u suprotnom smeru odvija bez problema.

Do novih pojačanja prisustva specijalnih snaga policije na severu Kosova došlo je nakon ubistva policajca Afrima Bunjakua.

U akciji koja je usledila, ubijeno je troje napadača, Srba sa Kosova, dok je više uhapšeno.

Trojici uhapšenih je određen pritvor od 30 dana dok su četvorica oslobođena zbog, kako su saopštili iz Specijalnog tužilaštva Kosova, nedostatka dokaza.

Zaplenjen je arsenal oružja, dok je nekoliko napadača pobeglo i, prema pisanju prištinskih medija, nalazi se na lečenju u bolnicama u Srbiji.

“Da li je u redovima specijalaca kosovske policije bilo i plaćenih ubica obučavanih u terorističkim kampovima, čiji je zadatak bio da pobiju Srbe? Da li je zadatak tih plaćenih ubica dovedenih u Prištinu sa raznih strana bio da hladnokrvno pobiju Srbe u Banjskoj?”, upitao je Petković na društvenoj mreži “X”.

Vjosa Osmani najavljuje mere protiv Srpske liste

Vjosa Osmani, predsednica Kosova, ocenila je da je „nakon terorističkog akta u Banjskoj, gde je herojski poginuo vodnik Afrim Bunjaku, nesumnjivo jasno da ga je režirao i organizovao Beograd, sa namerom da destabilizuje Kosovo i čitav region“.

Osmani je dala intervju za Radio-televiziju Kosova, kako se ističe, prvi put nakon događaja u Banjskoj, prenosi Danas.

Ona je predložila nastavak dijaloga sa Sjedinjenim Američkim Državama i budući da su kosovski organi saopštili da je potpredsednik Srpske liste, Milan Radoičić, bio vođa „terorističke grupe“, najavila da će uskoro biti donete institucionalne odluke protiv Srpske liste, prenosi Kossev intervju sa RTK.

Šta o tragediji na severu Kosova piše Gardijan: Da li će biti sankcija?

Kosovo je optužilo Srbiju da stoji iza paravojne grupe koja je u nedelju napravila zasedu policijskoj patroli i sukobila se sa kosovskim snagama, piše britanski Gardijan.

Vlasti u Prištini su prikazale niz modernog naoružanja koje je grupa koristila, uključujući dva oklopna automobila srpske proizvodnje i bacač granata, uz dokument koji navodno pokazuje da je bacač granata, koji je proizvela kompanija Zastava naoružanja, isporučila srpska vojska, navodi se u tekstu Gardijana koji prenosi beogradski list Danas.

Kosovska vlada je takođe tvrdila da je vođa grupe bio istaknuti političar kosovskih Srba lojalan srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću, a da je jedan od trojice borca paravojnih formacija ubijenih u nedelju bio bivši telohranitelj Aleksandra Vulina, šefa srpske obaveštajne službe koji je sankcionisan od strane SAD za korupciju.

„Ova grupa je došla iz Srbije, obučavaju se u Srbiji, finansiraju ih i opremaju vojska Srbije i njena policija“, rekao je za Gardijan kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja.

„Deo oružja je oduzet iz magacina vojske i predat teroristima koji su na Kosovo došli iz Srbije“.

Svečlja je rekao da je njegovo ministarstvo podelilo dokaze sa zapadnim ambasadama i agencijama.

Kurti i ministarka Gervala razgovarali sa ambasadorima na Kosovu

Premijer Kosova Aljbin Kurti i njegova zamenicai ministarka spoljnih poslova i dijaspore Donika Gervala razgovarali su sa ambasadorima i drugim akreditovanim diplomatama na Kosovu o „terorističkom napadu na Kosovsku policiju u selu Banjska“, na severu.

Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su Kurti i Gervala „izneli zvanične stavove Kosova protiv ovog terorističkog napada i istovremeno tražili da međunarodna zajednica najoštrije osudi destabilizujuće delovanje državnih institucija Srbije u Republici Kosovo“.

U saopštenju se navodi da su Kurti i Gervala istakli da su „Vlada i institucije Kosova još jednom pokazale profesionalizam i razboritost, pokazujući da su na usluzi svim građanima bez razlike, uz obavezu za garantovanje teritorijalnog integriteta, bezbednosti, zakonitosti i ustavnosti“.

Generalni direktor kosovske policije Gazmend Hodža izjavio je danas da je kosovska policija pojačala prisustvo na severu i da su smanjene redovne policijske patrole.

„Pojačali smo prisustvo i budnost oko granične zone. Takođe, pojačali smo prisustvo specijalne jedinice kosovske policije na severu Kosova. Malo smo smanjili redovne policijske patrole, jer one nemaju toliki nivo zaštite da se suoče sa svakim mogućim napadom“, rekao je Hodža u izjavi Radiju Slobodna Evropa.

On nije izneo detalje o tome koliko su ojačani kapaciteti specijalne jedinice, ali je rekao da je institucija koju vodi stalno u koordinaciji sa mirovnom misijom NATO – Kforom i sa misijom Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (Euleks).

Vučić: Ne znam da li je realno da Kfor preuzme kontrolu nad Severom Kosova

Upitan koliko je realno da ta misija preuzme kontrolu nad severom Kosova umesto kosovske policije, što je juče zatražio od ambasadora zemalja Kvinte, Vučić je za RTS rekao da Srbi „mogu sa Kforom“.

„Kfor ne bi maltretirao Srbe kada bi preuzeo odgovornost, naši ljudi sa Kforom mogu. Oni neće da love ljude, neće da idu po kućama da tuku žene i decu“, kazao je Vučić.

Vučić nije želeo da govori o navodima pojedinih medija da je na marginama prošlonedeljnog zasedanja Generalne skupštine UN bilo govora o tome da Kfor preuzme odgovornost za bezbednost na severu Kosova.

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.