
Ministarka energetike i rudarstva Srbije u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas, posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom, da je završen deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske, pa bi radovi mogli da počnu do kraja ove godine.
„Već su na našoj strani završene tehničke pripreme, kao što je usvajanje prostornog plana, nastavak projektovanja, a sad sledi izdavanje lokacijskih uslova, kako bi se započeli građevinski radovi pred kraj ove godine, barem na jednoj trasi“, kazala je ona na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Kako je objasnila, trasa naftovoda u Srbiji biće dužine 113 kilometara i ići će od Novog Sada do Alđe na granici sa Mađarskom, pa kroz tu zemlju sve do spajanja sa naftovodom „Družba“, kako bi se stvorio, novi, alternativni pravac snabdevanja.
SNABDEVANJE NAFTOM I GASOM NOVIM PRAVCIMA
„Završetak naftovoda je planiran u Srbiji 2027. godine, a trasa u Mađarskoj 2028. godine. Uložićemo dodatne napore da se ti rokovi skrate gde je moguće“, rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, taj projekat je dokaz da obe zemlje žele da nastave, prošire i učvrste saradnju u snabdevanju naftom u novim pravcima, kao što je urađeno izgradnjom „Turskog toka“, kada su Srbija i Mađarska povezane gasovodom.
„Danas Mađarska zahvaljujući tranzitu koroz Srbiju dobija sigurne količine gasa, kao i druge države u Evropi, pre svega Slovačka“, rekla je Đedović Handanović.
Istakla je i da će se izgradnja nafovoda takođe pokazati ispravnom u narednom periodu.
„Što više možemo da se oslonimo Srbiju na Mađarsku i obrnuto, bićemo sigurniji i manje zavisiti od drugih zemalja. Ako nismo samoodrživi, jer nemamo dovoljno sopstvenih izvora nafte i gasa, da barem suzimo broj zemalja na koje se oslanjamo, ili da se oslanjamo na zemlje koje su nam istinski partneri“, rekla je ministarka.
Podsetila je da su količine isporučenog gasa „Turskim tokom“ u 2023. iznosile 5,5 milijardi metara kubnih, u 2024. godini 7,5 milijardi metara kubnih, dok su ove godine projektovane na osam do 8,5 milijardi metara kubnih.
PROŠIRENJE „BANATSKOG DVORA“
Dodala je da to potvrđuje da količine isporučenog gasa preko Srbije rastu, što, smatra, i Srbiji i Mađarskoj, kao i drugim zemljama daje dodatnu sigurnost.
Ona je navela da je sa Sijartom razgovarala i o daljem skladištenju gasa, pre svega u Mađarskoj.
„Srbija ima i svoja skladišta, ali se u prethodnom periodu oslanjala i na skladišta u Mađarskoj , a to nam je davalo dodatnu sigurnost. Mi smo imali plan da ispraznimo skladišta u Mađarskoj, tokom ove grejne sezone, gde se nalazi oko 2,7 miliona metara kubnih. Oni će biti povućeni kako je i planirano“, rekla je Đedović Handanović.
Navela je da se razgovara o nastavku te saradnje, što je u skladu i sa produženjem dugoročnog ugovora o snabdevanju Srbije ruskim gasom.
„I ti pregovori su u toku, tako da ćemo sinhronizovati ove dve aktivnosti i nastaviti da se oslanjamo na dodatna skladišta u Mađarskoj“, kazala je ministarka.
Đedović Handanović je ponovila da Srbija planira da proširi i postojeća skladišta u Banatskom Dvoru.
„Radovi treba da počnu vrlo brzo, a projekt bi prema proceni trebalo da košta 140 miliona evra, a trebalo bi da se završi do 2027.godine“, rekla je ona.
POVEZIVANJE TRŽIŠTA STRUJE TOKOM 2026. GODINE
Dodala je i da razmena električne energije odstaje jedan od prioritete energetske saradnje Mađarske i Srbije.
Prema njenim rečima, obe strene su posvećene izgradnji novog koridora za prenos električne energije, pre svega „Panonskog koridora“, čija prva faza treba da bude završena 2028. godine, a koji će udvostručiti trenutne kapacitete prenosa.
„Bolja i kvalitetnija prenosna mreža je uslov i za kvalitetnije snabdevanje električnom energijom i mi planiramo da se spojimo sa tržištem električne energije Mađarske tokom 2026. godine, koji je i deo reformske agende. Jedina smo zemlja u regionu koja je upodobila svoj zakonski okvir usvajanjem izmena Zakona o energetici koji će omogućiti da se spojimo sa tržištem električne energije u Mađarskoj, a potom i čitave EU, a omogućiće veće i pouzdanije snabdevanje strujom u Srbiji“, kazala je Đedović Handanović.
ZAHVALNI ZA PODRŠKU MAĐARSKE U VEZI SA NIS-OM
Ministarka je zahvalila Mađarskoj na kontinuiranoj podršci u vezi sa novonastalom situacijom u vezi sa sankcijama SAD prema Naftnoj industriji Srbije (NIS).
„Zahvalni smo za podršku kada je moguće uvođenje sankcija u pitanju, jer smo zaista prethodna tri meseca bili na telefonskoj liniji. Nekad svaki dan, ali sigurno više puta nedeljno, kako bi koordinirali, razmenili informacije i da bi došli do trenutno najoptimalnijih rešenja, a to je u ovom momentu odlaganje uvođenja sankcija“, istakla je Đedović Handanović.
Ministarka je zahvalili Sijartu jer je u razgovoru sa predstavnicima SAD govorio o poziciji Srbije, i ocenila da ništa nije urađeno što bi izazvalo uvođenje sankcija NIS-u, a što bi imalo za posledicu regionalnu nestabilnost i nepredvidivost cena nafte i naftnih derivata.