(Beta) – Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je danas da će nova vlada koju će formirati lista „Srbija protiv nasilja“ vratiti sav novac koji je vlast Srpske napredne stranke (SNS) i Aleksandra Vučića ukrala penzionerima 2014. godine.
Đilas je u intervjuu agenciji Beta kazao da će otete penzije biti vraćene i naslednicima preminulih penzionera.
„Vučić je kao predsednik vlade Srbije 2014. godine umanjio penzije i prekršio prava penzionera. Nova vlada će vratiti sav novac koji su SNS i Vučić oteli penzionerima, kao i naslednicima onih koji su nažalost preminuli. Onako kako je posle 5. oktobra 2000. godine vraćena stara štednja, tako će i sada biti vraćen deo penzija koje je oduzela vlast“, istakao je Đilas.
Naveo je da na sajtu ssp.rs postoji kalkulator u koji penzioneri treba da ukucaju iznos poslednje penzije isplaćene pre smanjenja 2014. godine i saznaće iznos koji će im biti vraćen.
„Ako je neko imao penziju 38.000 biće mu vraćeno 140.156 dinara, onome ko je imao 50.000 biće vraćeno 282.353 dinara i tako dalje i tako dalje“, kazao je predsednik SSP-a.
Na pitanje Bete kako će biti obezbeđen novac za vraćanje umanjenog dela penzija, Đilas je kazao da država novca ima, „ali se on troši na besmislene projekte plus veći deo nestaje zbog korupcije“.
Rekao je da će se nova vlast obračunati s kriminalom i korupcijom u državnom sektoru.
„Korupcija u državnom sektoru se meri milijardama evra. Gotovo da ne postoji nijedan državni posao za koji predstavnici vlasti ne uzmu za sebe 60-80 odsto od ukupne vrednosti. Saseći ćemo korupciju i u budžetu obezbediti dovoljno novca i za penzije i za povećanje plata u svim oblastima“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, ekonomska situacija u zemlji je toliko loša da se Srbija nalazi na granici propasti.
„Stvarni dug Srbije se meri desetinama milijardi evra, a samo Kini ćemo dugovati 17 milijardi evra. Plate su među najnižim u Evropi, a rast cena je dvostruko veći nego u Evropskoj uniji (EU). Kako se zaista živi najbolje pokazuje podatak da je 2012. godine u EU otišlo 25.000 ljudi, a 2022. njih čak 70.000“, naveo je Đilas.
Kazao je da se mora zaustaviti nekontrolisano zaduživanje i štampanje novca.
„Novac moramo usmeriti s besmislenih na korisne projekte. Tek kada sasečemo korupciju na državnom nivou i stručne ljude dovedemo na odgovorna mesta moći ćemo da krenemo u pravi ekonomski razvoj. Kad stavite Grčića (Milorad) na čelu EPS-a, logično je da će takva firma završiti s milijardama evra duga. Kad postavite Jorgovanku Tabaković na čelo Narodne banke Srbije, a Tomu Momirovića na čelu ministarstva trgovine, logično je da ćemo imati najveću inflaciju u Evropi“, istakao je Đilas.
Dodao je da su po rastu cena hrane u Evropi, ispred Srbije samo Mađarska i Turska.
„Snižavanje cena jedne vrste jogurta ili parizera ne može da utiče na rast životnog standarda. SSP ima plan kako da se razbiju monopoli koje vlast neguje, kako da se zaustavi štampanje novca i uradi analiza cena za 100 najprodavanijih proizvoda koja će dovesti do njihovog pojeftinjenja“, rekao je on.
„Posebnu pažnju moramo da obratimo na domaću proizvodnju, da se smanje opterećenja na plate, da osnujemo investicionu banku koja će im pomoći s nižim kamatama, jer sa sadašnjim kamatama od sedam-osam odsto niko ne može da funkcioniše, pa zato i ne čudi pad kredita privrede u 2023.godini. Banke danas u Srbiji ostvaruju rekordne dobiti koje se na šestomesečnom nivou mere stotinama miliona evra, a privreda jedva preživljava“, ocenio je Đilas i naveo da je Srbiji potrebna hrabra i odlučna vlast kojoj će na prvom mestu biti interes Srbije, „a ne bilo koje druge zemlje na svetu“.
On je rekao da će se već u prvoj godini nakon promene sadašnje vlasti povećati plate u zdravstvu i prosveti.
„Vučić tvrdi da je plata lekara 1.250 evra, što nije tačno. To je plata lekara specijaliste. Ana Brnabić već godinu dana priča kako je plata lekara 1.000 evra, što takođe nije tačno. Tek od prvog januara početna plata lekara u Srbiji će biti 120.000 dinara. Istovremeno, plate lekara u Rumuniji su tri puta veće, a u Bosni i Crnoj Gori dva puta“, naveo je on.
Đilas kaže da je u proteklih deset godina veliki broj lekara i ostalog medicinskog osoblja napustio Srbiju i naveo primer Bora gde, kako je rekao, postoji samo jedan dečji pulmolog za ceo okrug.
„U Boru od 103 lekara 35 odlazi sledeće godine u penziju. Neće imati ko da ih zameni. U Titelu više nema pedijatara. Manjak lekara je prisutan u svim zdravstvenim ustanovama, a većina bolnica funkcioniše u očajnim uslovima. Plate lekara početnika će odmah porasti na 180.000 dinara s idejom da za godinu dana pređu 2.000 evra. U odnosu na to rašće i plate ostalih zdravstvenih radnika“, kazao je.
Komentarišući stanje u obrazovanju, Đilas je rekao da država treba da ulaže u obrazovanje, a ne u naoružanje.
Prema njegovim rečima, mora se promeniti odnos prema prosveti i redefinisati odnos između nastavnika i roditelja.
„Ne mogu roditelji da zovu nastavnike za svaku lošu ocenu koju dete dobije. Nastavnici moraju da budu maksimalno poštovani i od đaka i roditelja. Nastavnici zaslužuju znatno veće plate, ali i poštovanje. Stipendiraćemo posebno studente koji žele da rade u prosveti. Svako ko danas u školama radi na određeno dobiće stalan posao. To je način kako se menja stanje u prosveti“, rekao je.
Upitan da li će biti novca za značajnije povećanje plata prosvetnim i zdravstvenim radnicima, Đilas je ponovo ukazao na, kako je rekao, nedomaćinsko trošenje novca aktuelne vlasti.
„Vrednost javnih nabavki 2012. godine za potrebe države iznosila je oko 50 milijardi dinara, a sada je više od 210 milijardi. Gde nestaje 160 milijardi godišnje? Budžet grada Beograda je, kada sam ja bio gradonačelnik, iznosio 88 milijardi dinara, a sada je 190. U ‘moje’ vreme su izgrađena tri mosta, na desetine obdaništa i škola, renovirani bulevari… Sada nema ništa od toga. Dakle, novac postoji, ali se sada troši na kriminal, korupciju i besmislene projekte“, objasnio je predsednik SSP-a.
Đilas je dodao da se za javne poslove ne raspisuju tenderi i da iza toga stoje, kako je rekao, krađa i lopovluk.
„Strane firme dobijaju najveće infrastrukturne poslove bez tendera, što je nedopustivo. Kineske komapanije dva do tri puta manje naplaćuju radove u susednoj Hrvatskoj nego iste takve u Srbiji“, kazao je.
Komentarišući tvrdnje predsednika Vučića da je prosečna plata u poslednjih deset godina udvostručena, Đilas je kazao da je povećanje plata i penzija znatno manje od rasta cena osnovnih namirnica.
„Životni standard je porastao samo kod ljudi bliskih režimu. Taj rast, o kome priča Vučić, osećaju samo on i njegovo okruženje. Sigurno je da Slaviša Kokeza danas živi mnogo bolje nego u vreme do 2012. godine. I Milan Radoičić kad može da potroši pet miliona evra za vikendicu na Gazivodama ili Nikola Petrović koji se vozi u automobilu vrednom 300.000 evra. Svi oni, a takvih je na hiljade žive nemerljivo bolje, ali prosečni građanin sa medijalnom zaradom od 550 evra ili prosečnom penzijom od 320 evra živi veoma teško“, istakao je on.
Na pitanje da li se može očekivati finansijska pomoć od EU, Đilas je rekao da Evropa, jednostavno, mora da pomogne Srbiji.
„EU daje Rumuniji 6,5 miijardi evra godišnje, a Hrvatskoj je samo zbog korone dala osam milijardi. Evropa mora da napravi fond za Zapadni Balkan koji će biti bar dvostruko veći od onoga što daje Rumuniji. EU bi trebalo na konkretnim primerima da pokaže da želi da ovaj deo Balkana bude deo Evrope“, zaključio je predsednik SSP-a Dragan Đilas.