Tijeri Burger-Helmen (Thierry Burger-Helmchen), profesor nauke o menadžmentu na Univerzitetu u Strazburu, deli svoje mišljenje o tome kako je nauka o menadžmentu evoluirala i koji su izazovi sa kojima današnji menadžeri moraju biti spremni da se nose.

„Verujem da je dobro upravljanje veština koja se može razviti. To je kombinacija neprestanog učenja, iskustva i prilagodljivosti novim situacijama“, kaže profesor Tijeri Burger-Helmen, koji predaje poslovnu strategiju na master programu Pan European Executive MBA u Beogradu.

On smatra da današnji menadžeri treba da znaju kako da se nose s tehnološkim poremećajima, održavaju ravnotežu između posla i privatnog života u timovima koje vode, obezbeđuju održivost i upravljaju kulturološkim i generacijskim razlikama na radnom mestu.

„Gledajući u budućnost, izazovi bi mogli uključivati upravljanje uticajem veštačke inteligencije i automatizacije, obezbeđivanje etičke upotrebe podataka i promovisanje mentalnog blagostanja u radnom okruženju u kojem je digitalizacija sve zastupljenija“, dodaje on.

Vi ste profesor nauke o menadžmentu. Recite nam nešto o tome kako se nauka o menadžmentu menjala tokom vaše profesionalne karijere.

Tokom moje profesionalne karijere, nauka o menadžmentu je izuzetno evoluirala. Digitalna transformacija pomerila je fokus s tradicionalnih tehnika upravljanja na integrisaniji pristup zasnovan na tehnologiji. Naglasak se takođe pomerio s hijerarhijskog upravljanja odozgo nadole na model koji se više zasniva na saradnji i inkluzivnosti. Štaviše, održivost, etička razmatranja i korporativna društvena odgovornost postali su centralne teme u studijama menadžmenta.

Koji skup kvaliteta definiše dobrog menadžera danas u poređenju s periodom pre 20 ili čak 10 godina?

Pre deceniju ili dve, dobrog menadžera je često definisalo autoritativno prisustvo, sposobnost donošenja odluka i efikasnost u procesima. Danas, iako se ti kvaliteti još uvek cene, emocionalna inteligencija, prilagodljivost, inkluzivnost i duboko razumevanje tehnologije i analize podataka su podjednako važni. Međutim, predviđam da će doći do povratka ovim osnovnim veštinama u narednim godinama.

Po vašem mišljenju, da li se neko mora roditi s određenim skupom veština da bi postao dobar menadžer ili se postaje dobar menadžer stalnim učenjem i prilagođavanjem novim situacijama?

Iako određene osobine ličnosti mogu biti korisne, verujem da je dobro upravljanje veština koja se može razviti. To je kombinacija neprestanog učenja, iskustva i prilagodljivosti novim situacijama. Želja pojedinca da napreduje i shvati dinamiku koja se stalno menja igra ključnu ulogu.

Koji su najveći izazovi s kojima današnji menadžeri moraju biti spremni da se nose i koje nove izazove vidite iza ugla?

Današnji menadžeri moraju vešto upravljati tehnološkim poremećajima, održavati ravnotežu između posla i privatnog života u svojim timovima u eri rada na daljinu, obezbeđivati održivost i ploviti kroz kulturne i generacijske razlike na radnom mestu. Gledajući u budućnost, izazovi mogu uključivati upravljanje uticajem veštačke inteligencije i automatizacije, obezbeđivanje etičke upotrebe podataka i promovisanje mentalnog blagostanja u radnom okruženju u kojem je digitalizacija sve zastupljenija.

Kako MBA program koji zajednički nude CITY College, Evropski kampus Univerziteta u Jorku i Fakultet za ekonomiju i menadžment Univerziteta u Strazburu pomaže menadžerima da se nose s današnjim izazovima i da se pripreme za ono što ih čeka sutra?

MBA program koji se nudi u saradnji sa CITI College-om i Univerzitetom u Strazburu razvija u menadžerima globalnu perspektivu, razumevanje najnovijih tehnologija i meke veštine neophodne za moderne lidere. U njemu se naglašava rešavanje problema u stvarnom svetu, etičko donošenje odluka i strateško predviđanje, a menadžeri se pripremaju i za trenutne i za nove izazove.

Vi predajete poslovnu strategiju na ovom MBA programu. Koje su ključne poruke i veštine koje pokušavate da prenesete svojim studentima?

Na svojim kursevima poslovne strategije, naglašavam važnost prilagodljivosti i naprednog razmišljanja. Upoznajem studente s okvirima za razumevanje konkurentskog pejzaža, alatima za internu i eksternu analizu i značajem „dobrog“ donošenja odluka. Za njih je ključno da shvate da strategija nije statična; dinamična je i zahteva stalnu ponovnu procenu.

Kada privreda raste, čak i kompanije kojima se loše upravlja ili sa lošom strategijom mogu da vide pozitivne rezultate, ali u trenucima krize, kvalitet upravljanja i pravilna poslovna strategija mogu da naprave razliku između kompanija koje opstaju i onih koje nestaju sa tržišta. Po vašem mišljenju, kolika je verovatnoća da će u bliskoj budućnosti doći do nove globalne krize i šta bi moglo da je izazove?

Iako je tačno predviđanje budućih događaja izazovno, očigledno je da nas povezanost globalne ekonomije čini podložnijim opštim krizama. Potencijalni okidači mogu biti značajni tehnološki poremećaji, nekontrolisane klimatske promene ili čak geopolitički nemiri. Ovo naglašava i važnost robustnog, prilagodljivog upravljanja i poslovnih strategija za kretanje u takvim neizvesnim okolnostima.

Ko može da upiše MBA program koji zajednički nude CITI College, Evropski kampus Univerziteta u Jorku i Fakultet za ekonomiju i menadžment Univerziteta u Strazburu?

Pan-European Executive MBA je namenjen menadžerima i profesionalcima s poslovnim iskustvom koji žele da iskoriste kvalitetno obrazovanje u skladu sa svojim profesionalnim, karijernim i ličnim razvojnim ciljevima, a to ne utiče na njihove poslovne obaveze.

Koje su prednosti Panevropskog MBA programa?

Diplomci imaju koristi od dvostruke sertifikacije: po završetku studija, učesnici stiču dve MBA diplome koje dodeljuju dva vodeća evropska univerziteta – Univerzitet u Jorku iz Ujedinjenog Kraljevstva i Univerzitet u Strazburu iz Francuske. Pored toga, diplomci mogu imati koristi od prestižne diplome 7. nivoa iz strateškog menadžmenta i liderstva koju izdaje Institut za sertifikaciju menadžera (CMI).

Učesnici našeg MBA programa pridružuju se snažnoj međunarodnoj mreži menadžera i poslovnih profesionalaca iz cele Evrope, a i šire. MBA program se izvodi u 8 zemalja, na engleskom jeziku, od strane iskusnog međunarodnog nastavnog osoblja. Studenti se takođe upućuju na tri međunarodna studijska putovanja – u Veliku Britaniju, Francusku i Grčku.

Nudimo šest specijalizacija u oblasti menadžmenta: MBA iz opšteg menadžmenta, MBA iz marketinga, MBA iz finansija, MBA iz logistike i upravljanja lancem snabdevanja, MBA iz menadžmenta zdravstvene zaštite i MBA iz menadžmenta ljudskih resursa.

Takođe, nudimo fleksibilan način pohađanja, pa učesnici mogu da izaberu opciju koja im najviše odgovara: predavanja koja pohađaju lično jedan vikend mesečno ili onlajn predavanja. Naši studenti takođe dobijaju doživotni pristup univerzitetskoj onlajn biblioteci.

 

Tri stipendije

Američka privredna komora u Srbiji, Nedeljnik i Siti koledž, Evropski kampus Univerziteta u Jorku, dodeljuju tri stipendije za Panevropski egzekjutiv MBA program u Beogradu. Ovaj program zajednički sprovode Siti koledž, Evropski kampus Univerziteta u Jorku i Fakultet za ekonomiju i menadžment Univerziteta u Strazburu. Uspešni diplomci stiču dve MBA diplome koje dodeljuju dva vodeća evropska univerziteta – Univerzitet u Jorku iz Ujedinjenog Kraljevstva i Univerzitet u Strazburu iz Francuske.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.