(Beta) – Predednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da nisu tačne tvrdnje visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita (Christian Schmidt) da između entiteta u BiH ne postoji granica, već da se radi o administrativnoj liniji razgranjičenja.
„Aneks dva Dejtonskog mirovnog sporazuma kaže da postoji linija razgraničenja – razgraničenje je ovde ključno… Neki, kao što je Šmit, pokušavaju to nešto da objedine po cenu da unište sve od jednog naroda“, rekao je Dodik učestvujući na „Saboru mladih Srpske“ na Jahorini.
Prema njegovim rečima, u Sarajevu postoje oni „koji stalno aplaudiraju njegovim (Šmitovim) budalaštinama i lažima i koji su spremni da prihvate da im stranac nametne zakon“.
„Šmit je doveden kao lažan i njegov zadatak je da laže… Njegov zadatak je da Republiku Srpsku dovede do besmisla, da joj uzme imovinu, zatvori predsednika“, kazao je Dodik.
Nametanje zakona od visokog predstavnika u BiH ocenio je kao „udar na Republiku Srpsku“, dodavši da je nametanje zakona o kažnjavanju nepoštovanja Šmitovih odluka „samo priprema za buduća nametanja“.
„Sutra će da nametne da ta i ta imovina pripada BiH, a vi ne smete da pisnete“, naglasio je predsedni RS, ocenivši da su sankcie nametnute „jer nije dozvolio da RS bude dovedena u poziciju prazne ljušture“.
Naglasio je da Republika Srpska neće posustati pred pritiscima
„Pričajte o separaciji, o secesiji, ali Republika Srpska mora da bude poštovana“, naveo je Dodik.
Dalje je rekao da je jačanje nacionalnog identiteta mladih osnov za razvoj Republike Srpske, konstatujući da je socijalna odgovornost u RS „veća nego u bilo kojoj zemlji na Zapadu“.
Prema njegovim rečima, nigde nema boljih uslova za život nego u Republici Srpskoj, naglašavajući da su uslovi za stambeno zbrinjavanje mladih povoljniji u RS nego igde na Zapadu.
Naveo je da su i komunalne usluge u RS povoljnije nego u bilo kojoj državi na Zapadu, konstatujući da je plata od 2.500 hiljada evra u zapadnim zemljama „bezvredna“, uz sve troškove koji tamo postoje.
Dodik je ocenio kako se u RS bolje živi nego na Zapadu.
„Danas kada prošetate Banjalukom ili Istočnim Sarajevom i tamo nekim prosečnim gradom, videćete da se ovdje mnogo bolje živi, bolji automobili se voze“, rekao je on.