Brejkdens se pojavio na uličnim žurkama u Bronksu, u Njujorku. Ubrzo je postao jedan od disciplina hip-hopa. Ovaj ples sada, pravo sa ulica Njujorka, klizi u Pariz, na Olimpijske igre. Ali pod nazivom „brejking“.

Dva dana pred zatvaranja Igara, takmičari će demonstrirati svoje vrtoglave atletske podvige i vratolomije koje prkose gravitaciji.

Brejking – koji je poznat i kao brejkdens, iako se taj termin sada smatra zastarelim – svoje poreklo duguje Sjedinjenim Državama i 1970-im godinama. Razvijali su ga posebno pripadnici afroameričke i latinoameričke zajednice. Karakterišu ga akrobatski pokreti i složen rad nogu, koji se izvode uz fank, brejkbit i hip-hop. Jedna je od četiri originalne discipline hip-hopa, zajedno sa di-džejingom, grafitima i MC-ingom.

Šta treba da znate o njihovom takmičenju?

Na takmičenjima, brejkeri se smenjuju kako bi pokazali svoje najbolje poteze. Bitno je da je svaki ples drugačiji, ne postoji rutina koju treba pratiti, a b-bojs i b-grls ​​nemaju pojma kako će se sve to završiti. DJ sam bira muziku, postavlja ton i tempo za svakog od takmičara, dok MC – majstor ceremonije – podiže atmosferu u publici i uverava je da je energija na vrhuncu.

Breaking je predstavljen na Olimpijskim igrama mladih u Buenos Ajresu 2018. godine, što je značajno povećalo njegovu popularnost i dovelo do njegovog zvaničnog uključivanja u aktuelno takmičenje u Parizu, piše Gardijan.

kada i gde?

Brejking će se odvijati dva dana zaredom. Žene će se takmičiti danas, dok će se muškarci boriti u subotu 10. avgusta. Plesni podijum Parc Urbain, koji je izgrđen Place de La Concorde, mesto je gde će plesači odmeriti svoje veštine. Ovo mesto će biti domaćin i 3×3 košarke, uličnog i parkovskog skejtborda i BMKS slobodnog stila.

Ko će učestvovati?

Oni koji učestvuju nisu nikakvi takmičari, sportisti ili plesači – oni su b-bojsi i b-grlsice. Biće ih ukupno 32.

Postoji kružna faza, gde se 16 brejkera ​​dele u četiri grupe i plešu, protiv svih u svojoj grupi. Dva najbolja iz svake grupe idu dalje.

Kako se boduje?

Sudije boduju svaku rundu i svaku bitku, ocenjujući performanse brejkdensera na osnovu pet kriterijuma. Ocene se zasnivaju na atletizmu, kontroli tela, dinamici, osećaju prostora, formi, linijama i obliku, kao i na tome da li su određeni potezi izvedeni pravilno.

Pokreti se jedni od drugih razlikuju po tome koliko su „čisto“ izvedeni. Trebalo bi da se nadovezuju i smenjuju, ali ne i da se mešaju.

To je ples, a ne rutina – sudije će gledati kako se razbijač oseća dok pleše i kako doživljava muziku. „Wow trenutak“, dakle originalnost i to kako brejker prihvata ples, posebno je važan.

potezi

Ima ih previše da bi se prebrojali, ali ono što je bitno, brejkeri kombinuju tri osnovna elementa dok plešu.

Toprok se sastoji uglavnom od pokreta ruku i kružnog rada nogu. Većina nastupa počinje sa njim, on je u korenima brejkdensa i koristi se da se drugim plesačima kaže da se sklone s puta.

Daunrok se odnosi na pokrete koji se najviše povezuju sa lomljenjem i izvedeni su na podu. Brejkeri se okreću na bilo kom delu svog tela brzinom munje, kombinujući pokrete sa složenim radom nogu, padovima i prelazima.

Zamrzavanje, kada se plesač potpuno zaustavi, obično na kraju niza pokreta.

Šta publika u Parizu može da očekuje? Hoće li ovo biti najbolja predstava?

Kako je nemačka b-girl Džilou rekla: „Donećemo žurku na Olimpijske igre. Jer, ko osim nas dolazi sa DJ-em. Zar ne?“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.