Dr Entoni Fauči, koji je savetovao sedam predsednika i proveo više od pola veka u američkom Nacionalnom institutu za zdravlje, napustiće vladinu službu do kraja godine, piše Njujork tajms.

Fauči je saopštio da napušta državnu službu „kako bi nastavio sledeće poglavlje“ u karijeri, i da će se povući sa mesta glavnog savetnika predsednika SAD Džozefa Bajdena, ali i čela Instituta za alergije i zarazne bolesti, koji predvodi već 38 godina.

Faučijeva (81) najava nije bila sasvim neočekivana. Već neko vreme je nagoveštavao da razmišlja o penziji, a prošlog meseca je rekao da će to „gotovo sigurno“ učiniti do 2025. godine. U intervjuu u nedelju uveče je naveo da se „neće penzionisati u klasičnom smislu“, već da će se posvetiti putovanjima, pisanju i podsticanju mladih ljudi da stupe u državnu službu.

„Sve dok sam zdrav, što jesam, i energičan, što jesam, strastven, što jesam, želim da radim neke stvari van domena savezne vlade“, rekao je dr Fauči u intervjuu, dodajući da želi da iskoristi svoje iskustvo i uvid u javno zdravlje i javnu službu nadajući se „da će inspirisati mlađu generaciju“.

Bajden se po objavi vesti zahvalio dr Faučiju, koga je nazvao „posvećenim javnim službenikom i čvrstom rukom s mudrošću i uvidom“.

Za mnoge republikance, pak, dr Fauči je simbol ograničenja izricanih tokom najjačih talasa kovida, najavljujući da će pokrenuti istragu protiv njega ukoliko im se ukaže prilika u Kongresu nakon novembarskih izbora.

Malo je naučnika imalo tako veliki i tako dugoročan uticaj na javnu politiku SAD.

Dr Fauči se pridružio Nacionalnom institutu za zdravlje 1968. godine, kada je Lindon Džonson bio predsednik; imenovan je za direktora njegovog ogranka za zarazne bolesti 1984. godine, kada se pojavila epidemija AIDS. Savetovao je svakog predsednika od Ronalda Regana – ukupno sedam – i bio je spona nauke i politike.

Među njegovim najvažnijim dostignućima, prema njegovim rečima, bila je saradnja sa predsedikom Džordžom Bušem u razvoju globalnog programa za borbu protiv HIV/AIDS, koji je spasao oko 21 milion života. Buš je nazvao dr Faučija herojem i dodelio mu je Predsedničku medalju slobode 2008. godine. On je postao planetarno poznat po izbijanju pandemije koronavirusa, a bivši predsednik Donald Tramp otvoreno je najavljivao da će ga otpustiti (iako bi to bilo teško pošto Fauči nije politički imenovan).

Dosta je kritikovan zbog američkog odgovora na pandemiju, a na početku krize je govorio Amerikancima da nema potrebe da nose maske. Kasnije je priznao da je taj savet dat jer u to vreme nije bilo dovoljno maski. Govorio je da se pojavljivao često u medijima kako bi poruka o zaštiti javnog zdravlja doprla do svih tokom krize.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.