Zamenica direktora Instituta Srbije za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević izjavila je da strukturu novozaraženih koronavirusom većinom čine mladi i da građani treba da se ugledaju na stariju populaciju, za koju je kazala da je odgovornija.
„Više od tri meseca virus cirkuliše i širi se onoliko koliko mu mi dozvolimo. Možda zvuči poprilično strogo, ali jeste tako. Ako pogledamo najstarije, koji su najugroženiji (…) možemo da vidimo da praktično svi do jednog nose maske“, rekla je Kisić Tepavčević za TV Pink.
Naglasila je da mere uvedene u borbi protiv epidemije koronavirusa u Srbiji nisu ukinute pre vremena, već kad su se stekli uslovi, a da je danas više mladih među zaraženima jer se više kreću.
„Ne možemo da kažemo da je virus prisutan malo ili mnogo u populaciji. Ako imamo rezervoar zaraze i ponašamo se rizično, onda postoje uslovi za njegovo širenje“, istakla je ona.
Dodala je da 80 odsto novozaraženih ima blage simptome ili je reč asimptomatskim slučajevima.
„Ima sporadičnih slučajeva gde infekcija ima težak oblik – da ima zapaljenja pluća ili da zahteva respiratore ali to je manje“, naglasila je Kisić Tepavčević.
Kisić Tepavčević je ocenila da je za tri meseca, od registracije prvog slučaja zaraze, zdravstveni sistem u Srbiji prilagođen borbi protiv epidemije i ojačan za tu svrhu.
(Beta)
Eto!
Ne krivite mlade, nego bas te matore sto nose maske. Oni to nisu vaspitali, tacnije, nisu vaspitali roditelje toga, a sad i jedne i druge tegle na grbaci dok ne crknu i jedino je bitno da lepotani i lepotice slucajno ne nategnu neku trepavicu, ne daj boze radeci. A odatle do nenosenja maski i non stop slavljenja, kao da im je poslednje, je samo jedan korak!
Bobby
Стављање препреке на респираторни систем је само по себи проблематично. Дисање кроз било какву препреку представља, како додатни напор за организам, тако и мањи унос ваздуха у јединици времена. Иста ствар је и код девијација у носу. Много, или мало, зависи од типа маске, густине ткања,... итд. Код стандардних маски које се продају код нас у апотекама, само мањим делом се удише кроз маску, већим делом ваздух долази око образа и око носа, односно куда може брже да пође, а што маска не затвара. Исти је случај и код издисаја, што на сам пренос заразе нема никакав утицај. Код носне девијације, већина оториноларинголоа ће вам предложити операцију, ради превенције последица исхемијских стања, односно инфаркта. Узгред, маске које заиста штите од вируса су нешто другачије, опремљене нанофилтерима и свиме ониме што спречава пролаз заразних честица микронске величине, а обезбеђује довољан проток ваздуха. Уз то, ношење само маски, је бескорисно, код овог типа вируса, уколико вам и очи нису заштићене, јер корона вирус, величине 1 микрона, ће и кроз сузне канале пронаћи пут до ваше слузнице. У сваком случају, са овом "маскоманијом" било би добро урадити једно истраживање о инциденци исхемијских обољења, поготову код оних који их носе "сви до једног", јер су сигурно контраиндиковане код људи са девијацијама и проблемима у дисању (хриничне болести плућа,...), алергичнима,... итд. Према томе, млади, како то обично, не само да нису неваспитани, већ су најчешће много паметнији од оних који су их подигли. Уосталом, тако би и требало да буде.