Kontroverzni Dr Mehmet Oz kaže da se oseća krivim zbog toga što nije uspeo ranije da uvidi razvoj Alchajmerove bolesti kod svoje majke.
Dr Oz kaže da je upravo to što govori javno o svom problemu iz želje da ljudima ukaže na to da treba preduzeti sve da bi se bolest dijagnostikovala što ranije, prenosi
Dr Oz otkriva da je njegova majka „počela da zaboravlja jednostavne stvari“, kao što su datumi rođenja njenih unuka.
„Ne želimo da imamo naciju pacijenata s Alchajmerom.“
Jedna od prevencija je gubitak kilograma jer viša svakako vodi do kognitivne disfunkcije. Magazin Američke akdemije neurologije doveo je u vezu indeks telesne mase (BMI) i visok omer struka i bokova sa skupljanjem volumena mozga. Holesterol je, takođe, veliki problem ne samo za srce, već i za mozak. Oz je poručio i trudnicama da već u tom dobu razmišljaju o svojoj deci. On tvrdi da je moguće odložiti demenciju ukoliko ljudi zaista preduzmu prave preventivne korake. „Lekovi postoje, ali rešenje je u prevenciji.“
Dr Oz kaže da je bio očajan kadaje čuo majčinu dijagnozu i da smatra sebe odgovornim. „Jednako bolna bila je spoznaja da su znaci bili jako dugo tu i da sam ih prevideo.“
Alchajmerova bolest je nepovratni poremećaj mozga koji utiče na smanjenje kognitivne funkcije i veštine razmišljana. Najpoznatiji je gubitak pamćenja, ali postoje mnogo raniji znakovi, koji su prilično različiti. Prema Asocijaciji za Alchajmerovu bolest, simptomi rane bolesti su konfuzija, način kretanja (mali koraci i stalno vraćanje npr), gubljenje stvari ili zaboravljanje gde su, problemi sa planiranjem, poteškoće u izvršavanju zadataka i nemogućnost da se prati komunikacija.
Čitalac
Zašto se oseća krivim, kad ionako nije mogao ništa da uradi? A ovo sa vezom indeksa telesne mase i Alchajmera teško da je istina. Pre ima veze sa genetikom. Lično sam poznavao dva čoveka koja su bila izrazito mršava, pa su patili od Alchajmera. Jedan je čak i umro u 67 godini života od posledica Alchajmera. Čovek je bos otišao do njive i nije znao da se vrati. Dok su ga pronašli, prošlo je pola dana, dobio je upalu pluća jer je bio novembar i napolju je bilo hladno. Upala pluća se iskomplikovala... Inače je to užasna bolest, pogotovu za porodicu. Nije samo problem što bolestan čovek ne prepoznaje nikog (osim u retkim trenucima lucidnosti), već i što zaboravi da radi neke jednostavne stvari. Recimo, pružiš mu ruku da ustane, a on ne zna šta treba da uradi da bi ustao. Onda su potrebna dva čoveka da bi ga podigla. Odlazak u WC je posebna priča... Ma muka živa. Ko pronađe lek za Alchajmera, treba definitivno da dobije Nobelovu nagradu!!