(Beta) – Potpredsednik i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Jevto Eraković najavio je veliki protest u Podgorici zbog delovanja „anticrnogorske koalicije koja uništava budućnost Crne Gore“.
„Građani Crne Gore neće ćutke gledati kako anticrnogorska koalicija uništava budućnost ove zemlje. Nećemo im dozvoliti“, poručio je on na Tviteru.
DPS će, kako kaže, zajedno sa svima kojima je demokratska, građanska proevropska Crna Gora u srcu, vrlo brzo pozvati građane da im to poruče „sa velikog protestnog skupa u Podgorici“.
Predsedništvo Demokratske partije socijalista Crne Gore (DPS) pozvalo je ranije parlamentarnu većinu da odustane od izmena Zakona o predsedniku i poručila da će u suprotnom vaninstitucionalno delovati nakon što je Skupština usvojila izmene Zakona o predsedniku koje ga obavezuju da predloži mandatara za sastav nove vlade.
DPS je pozvao parlamentarnu većinu na dijalog o deblokadi Ustavnog suda koji od septembra ne funkcioniše, kako bi taj sud mogao da odlučuje o ustavnosti zakona.
Izmene zakona predložio je Demokratski front (DF), a podržale Demokrate i Građanski pokret URA, premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića, a nakon što je Đukanović odbio da podrži njihovog kandidata za mandatara, poslanika i dugogodišnjeg diplomatu Miodraga Lekića.
Prema Ustavu Crne Gore, isključiva nadležnost predlaganja mandatara za sastav nove vlade pripada predsedniku države. Ovim izmenama parlamentarna većina želi da taj proces prenese na skupštinu i da otvori put Lekiću da sastavi novu vladu, nakon što je Abazovićeva, u avgustu, izgubila podršku većine.
Ustavom nije predviđeno rešenje u kome se trenutno Crna Gora nalazi, kada je vladi, u ovom slučaju Dritana Abazovića, izglasano nepoverenje u parlamentu, a predsednik države odbija da mandat poveri kandidatu parlamentarne većine.
Partije koje su podržale zakon su ranije saopštile da su zakon predložile i podržale kako bi se izašlo „iz trenutnog ćorsokaka“ i otvorio put Lekiću da sastavi novu vladu.
EU, ambasade SAD-a i Velike Britanije, te zemlje Kvinte izrazile su zabrinutost zbog usvajanja izmena zakona i u odvojenim reagovanjima pozvale političke aktere na dijalog o izlasku iz „potojećeg ćorsokaka“.