Ako taksisti predložite da vas iz centra grada do Novog Beograda odveze preko Starog tramvajskog mosta, sva je prilika da će mu se faca pretvoriti u puding od vanile koji pada sa stola. „Ako baš mora tuda…“, rekao mi je i trepnuo kao šnaucer. Neravan asfalt sa gomilom rupa i dotrajale šine nisu poligon na kom želi da troši automobil kupljen na kredit. „Od njega živim. Moram da ga čuvam.“

Onako kako vode računa o svom automobilu – vozeći ga na redovne servise, zamenu ulja i registraciju – tako bi muškarci trebalo da se brinu o svom zdravlju, objašnjava doktor Ken Goldberg, autor knjige Kako muškarci mogu živeti podjednako dugo kao žene. Kada sebi budu priznali da su osetljivi, ranjivi i bolešljivi, muškarci će pomoći istraživačima da se temeljnije bave analizom muškog zdravlja.

Poput vulkana simbolične snage, spomenuta diskusija aktivira se svakog novembra u godini. Tada se u pop kulturi zvanično obeležava Movembar – mesec posvećen zdravlju muškaraca i ukazivanju na važnost preventivnih pregleda. Kao i drugi „veliki biznisi“, pokret „bradati novembar“ nastao je iz opklade. Nekoliko ortaka obavezalo se na to da 30 dana ne brije bradu i brkove. Potpuno neočekivano, ideji se pridružio pozamašan broj frajera. Osnovana je i fondacija čiji je primarni zadatak bio da prikupi sredstva za istraživanja raka prostate.

U Srbiji, svake godine više od šest hiljada ljudi oboli od raka mokraćne bešike, prostate, bubrega i testisa. Dve i po hiljade njih premine od posledica kancera urogenitalne regije, otkrivaju podaci dostupni u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. „Genetika je vrlo bitna kod karcinoma prostate. Dokazano je da je učestalost raka prostate kod onih koji su u svojoj porodici imali srodnike sa tim karcinomom znatno veća nego kod onih koji ih nisu imali“, ističe Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju.

Muškarci se obično prave da su zdravi. Zbog toga kod lekara stignu kasno, neretko tek kada dođe do problema u seksualnom životu, što je posebno kobno u slučaju raka prostate. Kao i kod svakog karcinoma, rano otkrivanje donosi izlečenje. „Čak i ako se otkrije u metastatskoj fazi, sa današnjom dijagnostikom, pacijent može da živi dugo i kvalitetno“, komentariše onkološkinja Vesna Stojanović. Prevencija je, nedvosmisleno, najsnažnije oružje u borbi protiv podmukle bolesti.

Gledajući površinu, Movembar se svodi na promociju različitih proizvoda za muškarce. Na marketinške kampanje koje u glavu, srce i dušu treba da pogode frajere koji, navodno, vode računa o svom zdravlju, izgledu i ponašanju. Na to se nadovežu korporacije i na talasu strategije održivog poslovanja realizuju projekte čiji sadržaj sugeriše značaj preventivnih pregleda.

Ispod te površine, uoči ovog novembra, nakon brojnih neuspelih pokušaja, u Srbiji je osnovano prvo Udruženje pacijenata za borbu protiv raka bešike, prostate, bubrega i testisa URO TAKT. „Vreme je da lekari dobiju organizovanu podršku, pa će od sada i pacijenti, zajedno sa svojim porodicama davati takt za kvalitetniju prevenciju i bolje lečenje“, govori osnivač Udruženja Marko Đurić.

„Ne moramo preko Starog mosta, izaberite vi, slobodno, meni je važno samo da stignem“, rekao sam taksisti. „Ali, imam jednu molbu“, dodao sam. „Reci, sine?“, pogledao je u retrovizor. „Idite kod urologa na pregled. Automobil će vam biti zahvalan.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.