Nakon što je američki predsednik Džozef Bajden saopštio da se povlači iz predsedničke trke, Demokratska stranka je zapala u nepoznate vode.

Njena nacionalna konvencija trebalo da počne 19. avgusta u Čikagu.

To znači da stranka ima ograničen rok da izabere kandidate, za predsednika i podpredsednika, koji će se boriti protiv Trampa i njegovog potpredsednika, senatora iz Ohaja Džej Di Vensa.

95 odsto delegata koji su obećali da će podržati Bajdena nakon njegovih velikih pobeda na demokratskim predizborima, sada mogu da glasaju za drugog kandidata, piše Gardijan.

Otprilike 4.000 demokratskih delegata sastaće se sledećeg meseca da izaberu novog kandidata, a Kamala Haris će biti u Čikagu kao rana favoritkinja da u trci zameni Bajdena.

Bajdenova predsednica, Haris (59), ima najveće izglede od svih demokratskih kandidata, a delegati je verovatno smatraju najbezbednijom opcijom za ovako kratak rok (četiri meseca pre izbora).

Stručnjaci za finansije kampanje takođe kažu da bi Haris imala najjasniji pravni argument da produži prikupljanje sredstava za Bajdenovu kampanju, dok bi drugi kandidat možda izgubio taj novac.

Do kraja maja, Bajdenova kampanja je skupila 91,6 miliona dolara u gotovini.

Uprkos prednostima Harisove, njena nominacija nije automatska, a drugi zakonodavci – uključujući guvernera Kalifornije Gavina Njusoma, guvernera Mičigena Grečena Vitmera i guvernera Ilinoisa Džejbija Pritzkera – imenovani su kao potencijalne alternative.

Ako bilo koji od tih kandidata bude nominovan u Čikagu sledećeg meseca, imaće zadatak da se za kratko vreme da se predstavi biračima, osmisli kampanju i porazi Trampa. Za samo dva i po meseca.

Ipak, demokrate mnogo više vole da rizikuju nego da stoje iza kandidata za koje je skoro dve trećine birača kažu da treba da napusti trku, prema podacima AP-Norc Centra za istraživanje javnih poslova.

U intervjuu za BET prošle nedelje, Bajden je rekao da je u početku očekivao da će služiti jedan mandat, kao što su mnogi glasači očekivali, i što je svojim saradnicima obećao tokom kampanje 2020. godine.

„Biću most za novu generaciju demokratskih lidera“, govorio je Tramp tada.

Međutim, u prošlonedeljnom intervjuu rekao je nešto drugačije.

„Hteo sam da budem prelazni kandidat, i mislio sam da ću moći da pređem sa ovoga i da to prenesem nekom drugom“, rekao je predsednik za BET i dodao „ali nisam očekivao da će stvari biti tako, tako, tako podeljene.“

Ipak, poslednjih dana, Bajden je pojačao pohvale svojoj potpredsednici, naglašavajući njenu spremnost za rad.

„Ona nije samo sjajna potpredsednica“, rekao je Bajden u izjavi prošle nedelje na konvenciji NAACP u Las Vegasu, „ona bi mogla da bude predsednica Sjedinjenih Država“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.