Predstojeća 2025. mogla bi da bude godina mira, ako prethodno ustanovimo šta je za nas mir. Ako pod tim pojmom podrazumevamo rešenje konflikta, neku vrstu ekumenskog, pacifikovanog bezbrižnog života, jednih pored drugih, bez ambicija da neko dominira drugima i bez prikrivenih agendi, to se neće dogoditi. Ni u sledećoj godini ni u doglednoj budućnosti. Ako je zaleđivanje sukoba ili smirivanje tenzija sinonim u našem vokabularu za mir ali ne i za razrešenje sporova – od Ukrajine, preko Bliskog istoka, do sve otvorenijeg sukoba između Kine i SAD, uključujući i Tajvan – onda je moguće da 2025. bude godina primirja.
Jedno je sigurno, u Novoj godini Amerikanci i Rusi će pregovarati. Bilo bi pogrešno interpretirati tu činjenicu kao najavu kompromisa ili rešenja koje bi proizvelo stabilnost i stavilo tačku na višedecenijske konflikte, ali su šanse solidne. Vašington polazi od strateškog cilja da odvoji Moskvu od Pekinga, a prvi korak u njegovoj realizaciji je zaleđivanje ili primirje na ukrajinskom frontu.
Neupitno je da Moskva taktički dobija rat, okupirala je 20 odsto teritorije Ukrajine, ali sa strateške tačke gledišta Kremlj gubi. I ta činjenica ne ide u korist Amerikancima. Naravno, niko u Vašingtonu ne navija za Rusiju, ali im se ne sviđa posledica strateškog poraza Moskve – a to je status „junior partnera“ Pekinga.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 25. DECEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE „BIZNIS“ MAGAZIN NA POKLON