Bivši vojnik američke Nacionalne garde Džek Tešeira, koji je prošle godne otkrio poverljiva dokumenta Pentagona, osuđen je na 15 godina zatvora, prenosi BBC.

Tešeira se u martu ove godine izjasnio krivim za objavljivanje desetina poverljivih dokumenata na internetu, u jednom od najistaknutijih slučaja curenja obaveštajnih podataka američkog Ministarstva odbrane poslednjih godina.

Dok je radio u bazi vazduhoplovne nacionalne garde, Tešeira je dobijao mape, satelitske snimke i obaveštajne podatke o američkim saveznicima, a zatim je te materijale postavio na Diskord. Među dokumentima koje je podelio bile su i poverljive informacije o ratu u Ukrajini, i naravno da su se te informacije u rekordnom roku proširile internetom.

Tužioci su tražili od sudije Okružnog suda SAD Indire Talvani da Tešeiri izrekne kaznu od 16 i po godina. Branioci su, međutim, tražili kaznu od 11 godina zatvora.

U zahtevu za blažu kaznu, Tešeirini advokati su tvrdili da su ga maltretirali u srednjoj školi i u vojnoj jedinici, kao i da je patio zbog izolovanosti.

I dok je odbrana tražila blažu kaznu, tužioci su insistirali na dužem zatvoru, jer je pilot, kako su rekli, počinio jedno od najvećih i najozbiljnijih kršenja Zakona o špijunaži u američkoj istoriji.

„Tešeira je shvatao koliki je rizik po zemlju i ipak je to učinio“, rekli su tužioci.

Prilikom izricanja presude, sudija Talvani je rekla Tešeiri da je on mlad i da je budućnost pred njim, ali da je počinio ozbiljan zločin.

Tešeira se izvinio pred sudom i rekao je da razume da sva odgovornost i posledice padaju samo na njegova pleća, preneli su novinari koji su pratili suđenje u Bostonu.

Tešeira, koji je imao 21 godinu u vreme hapšenja, vodio je malu, zatvorenu grupu na platformi Diskord gde je počeo da postavlja poverljiva dokumenta krajem 2022. Dokumenta su potom masovno deljena na internetu, a preuzeli su ih i proruski Telegram kanali i vojni blogeri.

Tešeira se 2019. godine prijavio za Nacionalnu gardu vazduhoplovstva Masačusets. Da bi bio primljen, Tešeira je prošao strogu bezbednosnu proveru. Između ostalog, morao je da potpiše i „doživotno obavezujući ugovor o tajnosti“, čime je potvrdio da razume da bi neovlašćeno otkrivanje poverljivih informacija moglo da dovede do krivičnog gonjenja, navodi se u sudskim dokumentima

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.