Američkim potrošačima savetovano je da se 28. februara uzdrže od kupovine bilo koje robe koja im nije bila neophodna, kao deo 24-časovnog bojkota kupovine, koji ima za cilj da pokaže ekonomsku moć običnih ljudi.

Inicijativu za ovaj dan akcije pokrenula je organizacija The People’s Union USA, pokret koji se zalaže za „ekonomski otpor, odgovornost vlade i reformu korporacija.“ Grupa se predstavlja kao nestranački entitet i „pokret za sve.“

„28. februar je simboličan početak ekonomskog otpora, dan kada pokazujemo korporacijama i političarima da mi kontrolišemo ekonomiju,“ navedeno je na sajtu organizacije.

Inicijativa je pokrenuta u trenutku kada potrošači sve više osećaju zamor zbog rasta cena robe i usluga.

Samo u 2022. godini, cene hrane su porasle za gotovo 10% na godišnjem nivou, što je najbrži rast još od 1979. godine, prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD-a (USDA). Iako se inflacija od tada usporila, porodice i dalje osećaju posledice problema u lancima snabdevanja, drugih inflatornih pritisaka, pa čak i pretećih tarifa protiv zemalja poput Kine, Meksika i Kanade, što bi moglo dodatno povećati cene za potrošače.

Prema istraživanju Univerziteta Mičigen, očekuje se da će inflacija dostići 4,3%.

Koje prodavnice su se bojkotovale?

Oni koji su želeli da učestvuju u ekonomskom bojkotu posebno su zamoljeni da ne troše novac na brzu hranu, gorivo ili kupovinu u velikim maloprodajnim lancima.

Organizacija je navela da se izuzeci mogu napraviti za kupovinu osnovnih potrepština kao što su hrana, lekovi ili hitne zalihe.

Bojkot je prvenstveno bio usmeren na velike korporacije, uključujući prodavnice kao što su Walmart, Amazon i Best Buy, ali je potrošačima preporučeno da potpuno prestanu sa kupovinom na taj dan, prenosi TIME.

Takođe je sugerisano da, ako ukoliko mogu to „bezbedno“ da učine, uzmu slobodan dan s posla, prema objavi na Instagramu Džona Švarca (John Schwarz), osnivača organizacije The People’s Union USA.

Kakve veze bojkot ima sa DEI inicijativama?

Iako The People’s Union USA snažno podržava diverzitet, jednakost i inkluziju (DEI), ističući da su ukidanja takvih inicijativa „nazadna i neprihvatljiva,“ ekonomski bojkot nije bio povezan sa DEI.

Međutim, u toku su i drugi bojkoti usmereni na kompanije poput Target-a, koji je u januaru najavio povlačenje svojih DEI ciljeva. Ova kompanija je jedna od nekoliko velikih trgovaca koji su doneli slične odluke nakon što je predsednik Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu kojom se nastoji ukinuti DEI na federalnom nivou.

Gde su učesnici bojkota mogli da kupuju umesto toga?

Prema objavi na sajtu The People’s Union USA uoči bojkota: „Ako morate da potrošite novac, podržite ISKLJUČIVO male, lokalne biznise.“

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.