Znali smo, još otkako su raspisani „izbori na svim nivoima“, da će se ovog proleća lomiti sudbina Srbije, da ćemo imati bliski susret sa budućnošću, ali nismo mogli ni da pretpostavimo (nisu to, uistinu, mogli ni u planetarna geopolitička pitanja mnogo upućeniji ljudi od jedne beogradske redakcije, ma koliko ona vredna bila) da će ulog biti još veći, a da se stvari neće rešavati samo pomoću olovke i izbornih listića. Posledicama onoga što se događa – i što će se tek događati – u Ukrajini i u svetu bavi se (i) ovaj broj Nedeljnika, koji obiluje ekonomskim, političkim i vojnim analizama. Sitno se broji do izbora, a nadamo se, sa svakim danom, da će i mir uskoro biti blizu…
Pogledajte šta vas sve čeka u novom broju Nedeljnika
Svi čitaoci na poklon dobijaju novi Mond diplomatik na srpskom
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
MILANOVIĆ – Sadašnja situacija je veoma teška. Mene podseća na četrdesete godine prošlog veka kada ste imali pritisak i jednog i drugog bloka. U tako teškoj političkoj situaciji, komplikovano je voditi i ekonomsku politiku, jer svaki ekonomski potez biva politički interpretiran, ispričao je u ekskluzivnom razgovoru za Nedeljnik profesor Branko Milanović, čuveni stručnjak za pitanja nejednakosti.
NOVI POREDAK – Ništa neće biti kao do sada, kraj je jedne ere i početak nove, rat preoblikuje ekonomski pejzaž i dugoročno iz temelja menja globalni ekonomski poredak. Kratkoročni „jahač apokalipse“ svetske ekonomije je pad aktivnosti i visoka inflacija, a dugoročni – kraj specijalizacije, komparativne prednosti, redovnih isporuka i utegnutih lanaca snabdevanja.
PET POGLEDA – Nedeljnik je zamolio nekolicinu uglednih ekonomista da daju svoje viđenje uticaja rata u Ukrajini. Za Nedeljnik su pisali profesori Ljubomir Madžar, Milojko Arsić, Miroljub Labus i Veselin Vukotić, kao i broker Nenad Gujaničić.
LALIĆ – „Pravni status zemlje koja želi da bude neutralna pravi se sa susednim zemljama, zato Ukrajina traži garancije od Rusije, Turske, ali i Nemačke, kao najjače zemlje EU, da bi na kraju sve garantovale velike sile, kao u slučaju Austrije i Švajcarske. Kako smo onda mi neutralni?“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja Nedeljnika.
VOJNA ANALIZA – Stručnjaci i poznavaoci vojne problematike Ljubodrag Stojadinović, vojno-politički komentator, i Petar Vojinović, urednik portala „Tango six“, analizirali su za ovaj broj Nedeljnika dosadašnji tok rata, i govorili o taktici, (ne)sposobnosti agresorske armije, lošem planiranju, prekinutoj komunikaciji i oružju koje odnosi prevagu u dosadašnjim borbama
SMAJLOVIĆ – „Kako sam postala antijunakinja Televizije N1“ u kolumni „Moj kredo“ piše Ljiljana Smajlović.
IZBORI – Kampanja protiče mirno, možda čak i previše mirno, budući da su događaji u decembru i januaru upućivali na to da će biti mnogo tenzija i mogućih protesta, incidenata i polarizacije. Rat u Ukrajini sve to skrajnuo je u drugi plan – na radost vladajuće koalicije. Predizborna analiza u novom Nedeljniku.
DAVID – Između nastavaka intervjua sa Filipom Davidom svet se nije nešto naročito promenio. Nije se promenio nabolje – to je sigurno. Zato me je i negde pred kraj, i na samom kraju našeg razgovora zanimalo da li je izgubio optimizam, ali o tome ćemo u tekstu. Intervju smo vodili uz eho sumornih vesti iz rata u Ukrajini, ali i uz fudbalske derbije koji su ispratili naš razgovor
LEJKERSI – Kontrolisani stilski haos. To su bili Lejkersi osamdesetih i na to nas serija o njima – „Winning Time“ (HBO) – podseća, oživljavajući neke od najvažnijih događaja te ere