Ukrajinske zastave visoko podignute, poput osmatračnica u srednjovekovnom zamku, vijore se na Dauning stritu, zgradi Forin ofisa, ministarstva odbrane i zgradi Trezora njenog… odnedavno njegovog veličanstva, nadvile su se sa obe strane Vajthola, političkog centra Ujedinjenog Kraljevstva. Srećom, u ovo doba godine sunce retko probije oblake nad Londonom, pa zastave na državnim institucijama ne mogu da bace senku na one zastave koje se nalaze dole, na ulici, gde se svake subote ne više od nekoliko desetina Ukrajinaca okupi u Vajtholu, naspram „raskrsnice“ sa Dauning stritom – da protestuje.
Čemu protesti Ukrajinaca ispred britanske vlade, koja šalje Ukrajini oružje, na svoje institucije ističe ukrajinsku zastavu i po posebnoj proceduri, prečicom, prima ukrajinske izbeglice? Ogrnuti u ukrajinske zastave, sa plavo-žutim barjacima u rukama, različitih generacija, od baka i deka sa suznim očima, koji su se preko noći našli u nekoj stranoj zemlji, do mlađih pseudohipstera koji su iz zabave svratili na ivent za taj dana, predvođeni energičnim vođom protesta sa megafonom u rukama – koga bi, bogami, na tribinama poželeli i pojedini klubovi Premijer lige. Ukratko poruka koju šalju je: „Arm Ukraine as you promised.“ Stihovi protesta obuhvatali su i poruke da Ukrajina brani celu Evropu, da je Putinu ovo samo prvi korak… Ali refren protesta je ponovljen bezbroj puta: Naoružajte Ukrajinu, kao što ste obećali…
***
Ukrajina je definitivno spoljnopolitički prioritet Ujedinjenog Kraljevstva zbog kog se sve ostale stvari stavljaju u dugi plan – i to će što zvanično, što nezvanično reći na različitim nivoima političko-javnog establišmenta, bilo da je reč o vladinim agencijama pri Forin ofisu ili iz energetskog sektora, ili da je reč o urednicima u najuticajnijim listovima – sa kojim smo prošle nedelje imali kontakt. A među tim drugim stvarima koje se pomeraju ka margini prioriteta nalazi se i činjenica da Srbija nije uvela sankcija Rusiji.
Nedeljnik je bio u prilici da se u Londonu, glavnom gradu Ujedinjenog Kraljevstva, u seriji razgovora sa predstavnicima britanskog establišmenta, medijskog i političkog, uveri koliko specifična pozicija Srbije kao suštinski jedine evropske zemlje koja nije uvela sankcije Rusiji utiče na njen međunarodni položaj u novim okolnostima, koliko će nam to biti potencijalni teret o vratu i šta o tome zaista misle Evropljani, a u ovom konkretnom slučaju Britanci
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU, U SPECIJALU POVODOM GODIŠNJICE RATA U UKRAJINI
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 23. FEBRUARA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU KOJE JE DOSTUPNO NA NSTORE.RS. VELIKI SPECIJAL POVODOM GODIŠNJICE POČETKA RATA U UKRAJINI.
SVI ČITAOCI DOBIJAJU SPECIJALNO IZDANJE MAGAZINA „MEDICINA DANAS“.