Finansijski kriminal pokazuje tendenciju rasta u globalnim okvirima nanoseći veliku štetu pojedincima, organizacijama i nacionalnim ekonomijama. Ni Srbija nije pošteđena izazova. Složeni pojavni oblici kriminala i inovativni metodi prikrivanja tragova, sprega internih i eksternih učesnika i sve veća izloženost tržišnih aktera novim formama prevara, samo su neki od razloga zbog kojih je potrebno pronaći odgovor u svrhu borbe protiv finansijskih prevara i korupcije, te promovisanje vladavine prava. Stoga je neophodno razmenjivati iskustva i znanja istraživača, praktičara i predstavnika relevantnih organa i institucija. U tu svrhu se 7. i 8. juna na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu održava prva konferencija iz oblasti forenzičkog računovodstva, pod nazivom ,,Perspektive razvoja forenzičko-računovodstvenih kapaciteta: Izazovi za javni i korporativni sektor.”

Susret vodećih teoretičara i praktičara iz oblasti forenzičkog računovodstva jedan je od rezultata projekta „Izgradnja forenzičko-računovodstvenih kapaciteta u Srbiji“ (Building Forensic Accounting Capacity in Serbia), koji uz podršku Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona Sjedinjenih Američkih Država (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs – INL) realizuje Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu.

Konferencija ima za cilj da okupi akademsku i poslovnu javnost i kreatore politika, iz zemlje i inostranstva, kako bi razmenili iskustva i predstavili nove trendove u dinamičnoj oblasti forenzičkog računovodstva. To će doprineti da se podigne nivo znanja, ali i nivo saradnje i umrežavanja, a garant uspeha su vodeći eksperti i istraživači iz oblasti forenzičkog računovodstva sa prostora cele bivše Jugoslavije, najviši predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Narodne banke Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih relevantnih organa i institucija koji se bore protiv finansijskih prevara i korupcije. Uz prisustvo i predstavnika konsultantskih kuća i privrede, očekuje se preko 100 učesnika tokom dva dana Konferencije. Dva uvodna predavanja, četiri panela, takmičenje u rešavanju studije slučaja iz oblasti forenzičkog računovodstva i 20 naučnih radova objavljenih u zborniku sa Konferencije pružiće mnogo novih znanja, koncepata i alata za borbu protiv finansijskog kriminala i korupcije.

Na otvaranju Konferencije govoriće Prof. dr Žaklina Stojanović, dekanica Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gospodin John Ginkel, zamenik ambasadora SAD (Deputy Chief of Mission – DCM) i Prof. dr Dejan Malinić, rukovodilac projekta “Izgradnja forenzičko-računovodstvenih kapaciteta u Srbiji”. Nakon toga su predviđena dva uvodna predavanja uvaženih gošći iz Hrvatske, a to su Prof. dr Tina Vuko, sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Splitu i Dr Tena Prelec iz Centra za napredne studije Jugoistočne Evrope Univerziteta u Rijeci. Najaktuelnije teme biće nakon toga razmatrane kroz četiri panela, uz učešće 20 panelista iz Srbije i okruženja.

Drugi dan Konferencije, 8. juni, je namenjen za Case study challenge za studente, uz učešće sedam timova, koji će rešavati problem postavljen od strane predstavnika konsultantske kuće Ernst & Young i izlagati predloge rešenja pred žirijem. Veliki broj učesnika događaja Case study challenge potiče iz redova prve generacije studenata master akademskog programa „Forenzičko računovodstvo“. Oni će po okončanju studija biti osposobljeni za ubrzano uključivanje u profesiju i podizanje kapaciteta institucija javnog i privatnog sektora u rasvetljavanju slučajeva korupcije, pronevera i prevarnog finansijskog izveštavanja. Više od polovine upisanih polaznika prve generacije master programa je zaposleno u javnom sektoru, za koji je ustanovljeno da ima značajne potrebe za ovom vrstom kadrova, čime je stvorena pretpostavka stavljanja budućih forenzičkih računovođa u funkciju javnog interesa i vladavine prava, a Case study challenge je prilika da pokažu šta su do sada na master programu naučili.

O samoj Konferenciji, Projektu i aktivnostima Centra za forenzičko računovodstvo više informacija dato je na adresi: https://cfr.ekof.bg.ac.rs

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.