Formiranje zdravstvenog tima koji će se baviti posledicama iskopavanja litijuma izaziva sumnju jer članovi nisu kompetentni da o tome sude, rekao je epidemiolog Zoran Radovanović za portal N1.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić najavila je formiranje multidisciplinarnog tima Vlade Srbije za projekat Jadar, a ministar zdravlja Zlatibor Lončar predstavio je zdravstveni tim koji će se baviti uticajem iskopavanja litijuma na zdravlje građana.

Tim čine: Verica Jovanović (direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“), Bela Balint (naučni savetnik i hematolog), Sanja Milenković (šefica Katedre za higijenu na Medicinskom fakultetu u Beogradu), Aleksandar Aleksić (načelnik Instituta za medicinu rada VMA), Vladislav Vukomanović (direktor Instituta za majku i dete „Vukan Čupić“), Dragana Vujić (načelnica Sterilnog bloka i Odeljenja za transplantaciju istog Instituta), Radivoje Anđelković (načelnik Uprave za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane) i Igor Dragičević (pomoćnik direktora Zavoda za javno zdravlje Šabac).

Lončar je izjavio da je njihov osnovni zadatak da procene da li iskopavanje litijuma šteti zdravlju građana.

Epidemiolog Zoran Radovanović sumnja u svrhu ovog tima.

„To je samo bačena koska. Evo, postoje stručajci koji će se time baviti, oni nisu kompetentni, niti bi mogli, po sastavu, da kompetentno o tome sude“, rekao je on.

Dodao je da su članovi tima otvoreno podržali SNS, te da se od njih može samo očekivati da isporuče ono što se od njih traži.

„Tamo su ljudi koji su se javno izjasnili da podržavaju vrednosti za koje se zalaže Srpska napredna stranka. Sve te vrednosti su poznate. Sve je to jedna maskarada, da zamaže oči – evo i doktori će reći da je to dobro. Samo ministar je rekao da oni nemaju sad šta da kažu, nego kad stigne projekat, onda će da pogledaju projekat i zaključiti, a mi znamo šta će da zaključi jedna nekompetentna grupa prikrivenih ili otvorenih pripadnika Srpske napredne stranke – isporučiće ono što se od njih traži“, rekao je Radovanović.

Vladislav Vukomanović, direktor Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, za RTS je rekao da je zdravlje dece i građana vrednije od bilo kog metala.

„Litijum je lek koji se koristi u lečenju i tretiranju nekih oboljenja, ali je problem daleko složeniji od tog zdravstvenog aspekta. Tražimo analogiju u odnosu na druge zemlje i dobićemo informacije o eventualnom ugrožavanju zdravlja. Bićemo spremni da damo odgovore ukoliko bude potrebno“, rekao je Vukomanović.

Radovanović je istakao da je praksa kompanije koja vodi projekat Jadar izuzetno loša, te da iskustva iz drugih zemalja nisu primenljiva zbog specifičnosti rude u dolini Jadra.

„Suština je u tome da je iza te kompanije krvav trag. Gde god su radili, iza njih su ostale deponije jalovišta. Imaju jako lošu reputaciju i iskustva su loša. U korumpiranoj sredini bez institucija, mi nemamo sistem da ih kontrolišemo. Za ovakvo rudarenje s jadaritom, treba originalan postupak jedinstven za Srbiju. Tuđa iskustva ne mogu se primeniti“, rekao je on.

„Rudnik će uključivati ogromno jalovište s toksičnim materijama, što predstavlja dodatni rizik. Poplave će biti, ali se ne zna kada, što ugrožava vodene resurse u Mačvi. Doktori nisu kompetentni da procenjuju geohemijsku i hidrogeološku situaciju. O tome mogu govoriti samo stručnjaci, koji su već rekli da je projekat opasan“, zaključio je Radovanović.

Radovanović je naglasio da bi, kao epidemiolog, mogao da komentariše samo onaj segment koji je u njegovoj kompetenciji, ali samo na osnovu argumenata i čvrstih analiza stručnjaka.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.