Intenziviranje problema globalnog zagađenja dovodi do sve većeg zagađenja vazduha, porasta temperature, češćih vremenskih neprilika, porasta nivoa mora, ali i sve učestalijih bolesti ljudi. Ove promene predstavljaju gorući problem u savremenom društvu koje nastavlja da raste, dok čovek svojim delovanjem emituje gasove koji formiraju efekat staklene bašte u atmosferi, menjajući tako klimu od koje zavise sva živa bića.
Jedna od karika u lancu zagađivača su i kompanije; iako nekoliko njih ima ekološku svest poput Epsona, mnoge od njih ne posluju na isti način. Pred kompanijama se našao veliki izazov, kada je 2020. godine Evropska komisija usvojila cirkularni model ekonomije, koji je u potpunoj suprotnosti sa aktuelnim linearnim modelom. Cirkularni model ekonomije označava ekonomski sistem u kojem su resursi kao što su energetski odliv, otpad i emisija otpada bitno umanjeni usporavanjem, zaokruživanjem i produžavanjem energetskih materijalnih ciklusa u proizvodnji. Instrumenti za takav proces su održavanje, servisiranje i reciklaža. Ovakav model jedan je od stubova Evropskog zelenog dogovora, nove evropske Agende za održivi razvoj koja predviđa da kontinent postane ugljenik neutralan do 2050. godine. Međutim, da nisu sve prognoze za budućnost pesimistične i ambiciozne, najbolje ilustruju primeri pojedinih društveno odgovornih kompanija.
Skoro ceo vek svog postojanja, Epson je jedan od najvećih inovatora upravo zbog toga što veliku pažnju posvećuje zaštiti životne sredine, društvenim pitanjima i njihovom rešavanju. Kao globalni lider u tehnološkom sektoru, sa fokusom na inovacije i prevazilaženja očekivanja kupaca, čvrsto verujući da je rešenje u uštedi energije i prostoru, pomažući u zaštiti životne sredine, i da je ušteda energije ključna u borbi protiv globalnog zagrevanja.
Većina zanemaruje činjenicu da uređaji imaju veliku emisiju toplote i da njihovom upotrebom svakodnevno doprinosimo globalnom zagrevanju. Činjenica je da u te uređaje spadaju i štampači i da je jedan od najvećih problema kod laserskih štampača, što zahtevaju dosta resursa, rasipanje i veliku potrošnju energije, novca i vremena.
Kao jedna od društveno odgovornih kompanija, sa željom da minimizira naš uticaj na životnu sredinu, ova kompanija je i vodeći inovator u oblasti inkjet tehnologije. Zahvaljujući dugogodišnjem razvoju sopstvene tehnologije koja ne podrazumeva zagrevanje, sa ciljem smanjenja emisije gasova staklene bašte, a sve u nameri da pomogne usporenju otapanja permafrosta na Arktiku i stvori bezbedniju sredinu za život.
Inovativni štampači sa „heat-free“ tehnologijom, koja koristi i do 83% manje energije, osim što doprinose uštedi energije, omogućavaju konzistentan ispis visokog kvaliteta, brže štampanje, značajnu uštedu vremena, a samim tim niže troškove i manju potrošnju energije.
Iako laserski i inkjet štampači spolja izgledaju isto, iznutra su poprilično različiti. Proizvođač se potrudio da drastično smanji količinu otpada u odnosu na klasične tonere, kertridže i sisteme koji su se ranije koristili. Još jedna od karakteristika „heat-free“ tehnologije jeste da se štampači ne zagrevaju prilikom paljenja ili štampe. Ovo je značajno jer u velikoj meri utiče na uštedu energije, novca, povećanje efikasnosti, a u isto vreme smanjuje količinu otpada i vremena koje se koristi za intervencije i servisiranje.
Posvećenost kompanije očuvanju životne sredine ogleda se u nedavno objavljenoj korporativnoj svrsi – „Naša filozofija efikasne, kompaktne i precizne inovacije koja obogaćuje živote i pomaže u stvaranju boljeg sveta“.
Japan važi za naciju koja veoma ceni i neguje prirodne lepote i bogato kulturno nasleđe, i predstavlja jedinstveno mesto koje spaja tradiciju i inovacije svetskog ranga. Ova kompanija će u budućnosti nastaviti da neguje odnose sa svojim klijentima i partnerima, koje takođe vidi kao deo rešenja. U želji da reši društvene probleme, kompanija Epson svojom misijom nastavlja da obogaćuje živote, stvara bolji svet i zdraviju planetu za naredne generacije.