Konferencija Bezbednost i prevencija prevarnih radnji, koju organizuje Erste Banka, održana je po treći put pod sloganom Sigurnija budućnost (Securing the Future), i okupila je predstavnike banaka, Udruženja banaka Srbije, Mreže za sajber bezbednost, državnih institucija, revizorskih kuća, OEBS misije u Srbiji, goste iz regiona, kao i stručnjake iz oblasti fizičke bezbednosti, zaštite podataka i upravljanja kontinuitetom poslovanja. Tom prilikom oni su razmenili svoja znanja i iskustva o najrelevantnijim temama iz oblasti sajber kriminala, socijalnog inženjeringa i upravljanja rizicima finansijskog kriminala, digitalne
forenzike, ali i opšte bezbednosti.

Članica Izvršnog odbora Erste Banke Suzan Tanrijar zvanično je otvorila ovogodišnju konferenciju, naglasivši da digitalizacija u bankarskom sektoru, ali i ostalim oblastima, uz brojne mogućnosti, nažalost otvara prostor i za prevarne radnje. „Mi kao društvo moramo staviti bezbednost u centar svih naših napora. Na tom putu potrebne su tri stvari: kontinuirano ulaganje u ljude – kako bismo imali još više eksperata, najsavremenija tehnologija koja bi to ispratila, ali i uključivanje ostalih aktera u ovaj zajednički proces, jer više nisu samo finansijske institucije meta napada, nego i sve druge industrije“, istakla je ona i dodala da moramo izgraditi jaku mrežu koja će poslužiti kao platforma za usaglašavanje zakonodavnih i izvršnih aspekata da bismo adekvatno uzvratili pretnjama.

Novina u organizaciji u odnosu na prethodne dve konferencije je interaktivni rad svih eksperata kroz brejnstorming sesije, gde su, radeći u timovima, imali priliku da se fokusiraju na odabrane teme i zajedno dođu do najbitnijih preporuka. Između ostalog, diskutovalo se o intenziviranju edukacije u cilju smanjenja rizika bezbednosti i prevara, o tome kako prepoznati razne oblike fišinga, kako se zaštititi od prevara na bankomatima i tokom internet plaćanja, ali i kako na ne nužno skupe načine zaštititi informacione sisteme
malih i srednjih preduzeća.

Vladimir Mićić, direktor Službe upravljanja rizicima bezbednosti Erste Banke, zahvalio je učesnicima na velikom interesovanju i podsetio da se ideja o konferenciji rodila pre pet godina, te da se od primarnog cilja – podizanja svesti o značaju edukacije u ovoj oblasti – danas već uveliko ušlo u implementaciju procesa koji svet oko nas čine sigurnijim. „Izuzetno me raduje da iz konferencije u konferenciju rastemo, što je dokaz da u našem društvu postoji svest o značaju ove teme – tu stepenicu smo već preskočili. Ono na čemu dalje treba da radimo jeste usavršavanje alata i tehnika za miran san, odnosno načina da zaštitimo sebe i ljude u svom privatnom i poslovnom okruženju“, naglasio je Mićić.

U drugom delu konferencije održan je panel na temu prikupljanja, čuvanja i obrade podataka u kontekstu zaštite podataka o ličnosti. Moderator panela, Darko Šehović, rukovodilac Službe za informacionu bezbednost Udruženja banaka Srbije i rukovodilac finansijskog CERT-a, zahvalio se Erste Banci koja je pokrenula jednu ovako važnu temu i okupila stručnjake iz različitih oblasti, i istakao da aktivnosti u ovoj oblasti imaju sve bolji odziv: „Raduje me činjenica da se svake godine povećava broj eksperata na ovoj konferenciji – to nam govori da ova naša zajednica, iako mala, ima mnogo toga da podeli ali i da veoma pozitivno utiče na oblikovanje sredine u kojoj živimo i radimo.“

Prevare su sve sofisticiranije i sve teže uočljive i upravo kroz pravovremenu razmenu znanja i iskustava svi relevantni akteri mogu da steknu uvid u prakse drugih kompanija i institucija, i saznaju za nove tipove prevarnih radnji. Zbog toga će Erste Banka nastaviti da radi na daljem razvijanju ove inicijative, u pravcu širenja saradnje i novih partnerstava sa drugim organizacijama koje imaju ovu tematiku u svojoj agendi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.