Evropska unija (EU) i UNICEF su najavili početak programa vrednog 5 miliona evra za ublažavanje uticaja COVID-19 na najugroženiju decu i porodice na Zapadnom Balkanu i u Turskoj. Kroz partnerstvo će za oko 490.000 dece i roditelja biti obezbeđen bolji pristup javnim službama koje promovišu razvoj, obrazovanje, zdravstvene usluge i zaštitu u ranom detinjstvu kao deo oporavka od COVID-19.
Regionalna direktorka UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju, Afšan Kan, rekla je „Na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, saradnja UNICEF-a sa Evropskom unijom ima za cilj da zaštiti prava dece na obrazovanje, zdravlje i zaštitu i osigura da nacionalni sistemi koji pružaju ove usluge budu pravičniji, inkluzivniji i zadovolje potrebe najugroženije dece i roditelja. Kada posmatramo period oporavka od krize usled COVID-19, ovaj program ima za cilj da doprinese izgradnji otpornijih sistema u ovim zemljama“.
„Ne možemo sebi dozvoliti da stvorimo COVID generaciju. Ovim programom pomažemo u pružanju kontinuiranog pristupa osnovnim uslugama brige o deci za skoro pola miliona dece i roditelja. To će obuhvatati pružanje digitalnih alata i kvalitetnog digitalnog sadržaja porodicama u udaljenim područjima, podršku kontinuiranim uslugama u oblasti zdravstva i ishrane i unapređenje dostupnosti usluga za razvoj u ranom detinjstvu. To predstavlja deo širih napora EU da podrži Zapadni Balkan i Tursku u njihovom odgovoru na pandemiju i ublaži njen uticaj na najugroženije grupe“, izjavila je Henoveva Ruiz Kalavera, direktorka za Zapadni Balkan u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju.
Multisektorski program EU i UNICEF-a će ojačati napore u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji i Turskoj za unapređenje pristupa osnovnim uslugama, uvođenje novih vrsta podrške deci i porodicama i izgradnju kapaciteta radnika na prvoj liniji u različitim sektorima.
*U skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Finansiranje programa je deo paketa pomoći EU Zapadnom Balkanu za odgovor na COVID-19, koji trenutno iznosi više od 3,3 milijarde evra. „Tim Evrope“ je takođe dao doprinos od 2,2 milijarde evra za program COVAX, uključujući 1 milijardu evra iz EU fondova.
Širi kontekst
Od početka pandemije, UNICEF radi na ublažavanju uticaja pandemije na živote dece i porodica kroz podršku vladama u isporuci medicinskih sredstava i lične zaštitne opreme za zdravstvene radnike; obezbeđivanje osnovnih higijenskih potrepština za škole i sprovođenje učenja na daljinu za decu, uključujući predškolce; pružanje saveta porodicama o ishrani, dojenju i roditeljstvu; osiguranje dostupnosti usluga podrške mentalnom zdravlju i psihološke podrške u zajednici; i pružanje socijalne pomoći za najugroženiju decu.
Ukupan paket pomoći EU Zapadnom Balkanu za odgovor na COVID-19 trenutno premašuje 3,3 milijarde evra. Obuhvata neposrednu podršku u pogledu opreme i srednjoročnu i dugoročnu podršku zdravstvenim sistemima i poslovnom sektoru putem lokalnih banaka, makrofinansijsku pomoć u obliku zajmova kroz paket za odgovor Evropske investicione banke (EIB), podršku vakcinaciji u saradnji sa SZO i podršku ugroženim grupama, uključujući Rome, žene (posebno one koje su preživele nasilje), decu, povratnike, starije osobe i osobe sa invaliditetom.
Pored te finansijske podrške, EU je takođe omogućila svim zemljama Zapadnog Balkana da se pridruže Sporazumu EU o zajedničkim nabavkama medicinskih sredstava, kao i da se priključe Odboru EU za zdravstvenu sigurnost kao posmatrači.
EU je takođe jedna od najvećih globalnih pristalica program COVAX, koji i dalje predstavlja najbolji način za osiguranje pravednog i ravnopravnog pristupa vakcinama i međunarodne solidarnosti u vezi sa vakcinama. „Tim Evrope“ je dao doprinos od više od 2,2 milijarde evra za program COVAX, uključujući 1 milijardu evra iz budžeta EU.
VAKCINA ILI PRIVREMENA SAMOIZOLACIJA
Moramo da shvatimo da, dok se ne vakcinišu svi koji to žele, oni koji ne žele da se vakcinišu jesu obavezni da sami sebi ograniče kretanje, a možda čak da i sami sebe izoluju.