Evropska komisija je danas postigla prvi sporazum sa farmaceutskom kompanijom AstraZeneca o kupovini potencijalne vakcine protiv COVID-19, kao i o donaciji zemljama sa nižim i srednjim prihodima ili preusmeravanju u druge evropske zemlje.
Ova vest, kako je saopšteno, prati pozitivne korake u vezi sa zaključivanjem istraživačkih razgovara sa kompanijama Sanofi-GSK od 31. jula i Johnson&Johnson od 13. avgusta. Nakon što se pokazalo da je vakcina protiv COVID-19 bezbedna i efikasna, Komisija je sada usaglasila osnovu sa ugovorni okvir za kupovinu 300 miliona doza vakcine kompanije AstraZeneca sa mogućnošću kupovine još 100 miliona u ime država članica EU.
Komisija nastavlja da razgovara o sličnim sporazumima sa drugim proizvođačima vakcina.
Predsednica Evropske komisija Ursula von der Lajen izjavila je da intenzivni pregovori EK i dalje postižu rezultate.
„Današnji sporazum je prvi kamen temeljac za sprovođenje Strategije vakcine Evropske komisije. Ova strategija će nam omogućiti da obezbedimo buduće vakcine Evropljanima, kao i našim partnerima drugde u svetu“, rekla je ona.
Kandidat za vakcinu AstraZeneca već je u opsežnim kliničkim ispitivanjima faze II / III nakon obećavajućih rezultata u fazi I / II koji se tiču sigurnosti i imunogenosti.
Odluka da podrži vakcinu koju je predložila AstraZeneca zasniva se na pouzdanom naučnom pristupu i koriščenoj tehnologiji (nereplikativno rekombinantna vakcina na bazi adenovirusa šimpanze), brzini isporuke, ceni, podeli rizika, odgovornosti i proizvodnom kapacitetu koji je u stanju da između ostalog snabdeva celokupnu EU.
Regulatorni pocesi biće fleksibilni, ali ostaju čvrsti. Zajedno sa državama članicama i Evropskom agencijom za lekove, Komisija će koristiti postojeće fleksibilnosti u regulatornom okviru EU da ubrza odobrenje i dostupnost uspešnih vakcina protiv COVID-19, a to uključuje ubrzani postupak autorizacije i fleksibilnosti u vezi sa etiketiranjem i pakovanjem.
Eki
Pare, pare, pare...!