U Srbiji femicid nije zakonom definisan kao posebno krivično delo, pa sudovi ne vode posebnu statistiku, a više od polovine analiziranih femicida nije kvalifikovano kao teško ubistvo, pa su zbog toga izrečene niže kazne.
U svetu 137 žena i devojaka svakog dana ubije član porodice ili partner. Rezultat je više od 50.000 femicida svake godine.
Elizabet Skale, psihoanalitičarka i bivša predsednica Bečkog psihoanalitičkog društva u čijem fokusu su problemi nasilja i žena, kaže da je potrebna i stručna podrška za čoveka koji je došao u situaciju da je postao toliko agresivan, što bi omogućilo i bolje razumevanje kako pojedinačnog čina, tako i fenomena femicida.
„Treba im posvetiti više profesionalne pažnje jer su oni ovako prepušteni sami sebi zbog svog lošeg, neprihvatljivog ponašanja, U zatvoru su ponovo sami bez mogućnosti prorade onoga šta su učinili. Često, svi oni imaju svoju istoriju i nerešene konflikte koji se moraju razumeti i sa njima bi trebalo da rade psihoterapeuti i stručnjaci. I to je još jedna tema koja me zanima, posebno u porodicama sa decom, ali i ne samo sa devojčicama, već i sa dečacima. Za njih je važno da steknu odgovarajuće veštine, kako da se nose sa agresijom, jer agresija je pojava koja se može naći svuda i kod svakog, svako može da bude agresivan, zavisi od stanja i mere u kojoj ispoljava agresivnost. Jedino što možda može da pomogne jeste da se agresivnim pojedincima da dovoljno mogućnosti da agresivnost prorade i da se nose sa tim na različite načine. To bi sprečilo pucanje i udaranje. Tako da mislim da možda nema dovoljno ideja kako podržati i dečake ili naučiti dečake da pronađu drugačije rešenje“, objašnjava Elizabet Skale.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 23. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS