Jana Šostak je tridesetogodišnja performativna umetnica, koja već godinama podržava izbeglice, bori se za prava žena i zalaže za belorusku demokratiju. Nedavno je objavila da se kandiduje za parlament, na izborima koji slede, i da se pridružuje koaliciji vodeće opozicione stranke – Građanske platforme, koju vodi Donald Tusk, piše Gardijan.
Šostak ima dvojno poljsko i belorusko državljanstvo, a ubrzo se nametnulo pitanje „kakav bi uticaj mogla da ima na imidž“ Građanske platforme, koja se inače pozicionira na desnom centru, i već osam godina pokušava da se izbori za vlast i preuzme je od vladajuće stranke Pravo i pravda.
Ova umetnica je planirala da se kandiduje na izbore kao članica Zelene partije, mlađeg partnera levog centra u opozicionoj koaliciji.
Ali, za samo nešto više od mesec dana, koalicija ju je odbacija, i to nakon video intervjua u kojem je rekla da podržava abortus i u drugom i trećem tromesečju trudnoće.
Nije komentarisala politička pitanja, samo je na pitanje da li žene treba da imaju izbor da prekinu trudnoću u bilo kom trenutku rekla „da“.
Poljska ima jedan od najstrožijih zakona o abortusu u Evropi, i dozvoljava prekid trudnoće samo u slučajevima silovanja, incesta ili pretnje po zdravlje. Ova ograničenja su dodatno pooštrena 2020. godine kada je poljski Ustavni sud presudio da su abortusi na osnovu fatalnih defekata naustavni, lime je prekid trudnoće postao ilegalan.
Šostak je rekla da je i dalje iznenađena odlukom da bude isključena iz koalicije.
„Nisam očekivala da će me razgovor o abortusu diskvalifikovati.“ Objasnila je da je Tusk na poslednjem godišnjem Kongresu žena odlučno govorio da abortus treba biti legalan, i dodao da bi bilo koji kandidat koji je za liberalizaciju postojećeg zakona o abortusu mogao da se kandiduje za koaliciju Građanske platforme.
„Ni Tusk, niti bilo ko iz Građanske platforme me nikada nije kontaktieao, niti me pitao šta su zapravo moji stavovi. Hajde da ne pravimo žene ludima, nije slučajno da se neko probudi u osmom mesecu trudnoće i poželi da abortira bez razloga.“
Objasnila je da su međunarodne organizacije do sada uvek pomagale ženama da odu u inostranstvo i abortiraju u kasnim nedeljama trudnoće.
Potpuna legalizacija abortusa postao je standardni zahtev boraca za reproduktivna prava širom sveta. Kanada je uklonila zakonska vremenska ograničenja za abortus 1988. godine.
Tusk, bivši poljski premijer i bivši predsednik Evropskog saveta je od poljskih feministkinja tražio podršku uoči izbora. On je obečao da će ako bude izabran legalizovati albortus na zahtev do 12 nedelja trudnoće.
Međutim, nekoliko meseci pred izbore Tusk je činio pomirljive gestove prema konzervativnim biračima.
U pokušaju da deluje meko i po pitanju migracija, Tusk je takođe skrenuo udesno, pozivajući Poljake da vrate kontrolu nad svojom zemljom i njenim granicama, i upozoravajući da „opasnost vreba“.
„Čak i da je Tusk predstavljao najbolju šansu za zbacivanje PiS-a sa vlasti, njegova kampanja me navodi na ozbiljnu sumnju. Nemam poverenja, zajedno se borimo protiv PiS-a koji je zaluđen nacionalizmom i korupcijom, ali se ne slažem sa Tuskovim stavovima u onom delu kada počinje da koristi populističke i ksenofobične argumente kao što su pitanja abortusa i migracije“, rekla je Šostak.
Šostak se sada kandiduje kao nezavisna članica levičarske izborne koalicije.
„Politika je blato, ali želim da prenesem glas aktivista direktno u parlament“, dodaje.
Na takozvanom „Maršu milion srca“, velikom Tuskovom predizbornom mitingu, mnogi govornici su rekli da su „ženska prava izuzetno važna i da su žene te koje će pobediti na ovim izborima. Žene, devojke, vaša prava moraju postati naša snaga“, rekao je lider levice Robert Biedron.
Međutim, među sedam govornika bila je samo jedna žena, najmlađa iz koalicije, Viktorija Bartosijevič, koju je Tusk greškom predstavio kao „Veroniku“.