Turska porodična firma Bajrak poduhvat je Ozdemira Bajraktara koji je pokrenuo projektovanje i proizvodnju vojnih dronova visokih performansi. Pre godinu dana on je umro, ali ostavio je sinovima prestižnu firmu koja je postala svetski poznata po letelici Bajraktar TB2 koja je na tržište došla u pravo vreme, i to kod korisnika koji su je dobro iskoristili u ratu. Za samo četiri godine ratna služba TB2 postala je popis velikih i malih konflikata vođenih od Libije do Kavkaza. Prve serijske primerke turska vojska je proleća 2018. poslala na letove iznad Iraka i Sirije protiv kurdskih formacija.
Zatim, 2019. u Libiji tzv. Vlada nacionalnog jedinstva izvela je prve borbene zadatke u građanskom ratu protiv snaga generala Haftara. U tim sukobima prvi put TB2 oborio je ruski sistem PVO Pancir-S1 koji je od tada do sada smrtni protivnik turskog drona. Jermeni nisu imali sredstva pogodna za borbu protiv letelica niskog radarskog odraza i malih brzina kada su u jesen 2020. branili Nagorno Karabah od Azera čiji se dobar deo pobede zasniva na osloncu na dronove. Lovili su TB2 u 44 dana rata svaki vredan komad ratne tehnike koji su zatekli na tlu i snimci su sa ponosom prikazivani na azerskim TV stanicama i internet portalima.
Na desetinama snimaka vidi se dobro šta se gađa i trenutak pogotka. Imali su TB2 puno rezultata i na primer uništili višecevne lansere raketa Smerč dometa 120 km i mnogo tenkova i borbenih vozila pešadije. Doduše, front je bio krvav, bilo je puno borbi vođenih starim sredstvima ratne tehnike koje su koštale života hiljade vojnika sa obe strane, ali svetska stručna javnost doživela je Kavkaski rat kao punu promociju novih potencijala dronova.
Kvalitetni snimci preciznih pogodaka kao snažno sredstvo propagande su osobina TB2 koju su Ukrajinci dobro iskoristili.
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 10. NOVEMBRA, DIGITALNO IZDANJE DOSTUPNO NA NSTORE.RS
SVI ČITAOCI NA POKLON DOBIJAJU MAGAZIN „ISTORIJA“