Da je Svetsko prvenstvo u Kataru problematično iz više razloga, slaže se i novinar Zoran Panović, programski direktor Demostata.
„Loš je tajming jer ljudi nisu navikli da u zimsko vreme prate Mundijal i koliko god to nekome možda deluje nebitno – nije. Fudbal je često stvar navike. Problematično je i to što je ovaj turnir u senci rata koji se vodi, jednog od najvećih od Drugog svetskog rata, pa ga je i to gurnulo u stranu. Na kraju, tu je i tradicija. Kad se već igra u zimu i kad se već igra u ratno vreme, fudbalskim bi navijačima mnogo više prijalo da se igra u zemlji čija kultura i tradicija odgovaraju pravom fudbalskom ambijentu – druženju, alkoholu i podignutim majicama“, navodi Panović.
Ali jedan razlog magije fudbala, po Panoviću, jeste moć FIFA.
„Ako je Evropska unija veća i važnija od UEFA, FIFA je veća i važnija od Ujedinjenih nacija. To je prava svetska vlada. To je organizacija koja mnoge konce vuče, koja mnoge nove prostore otvara i koja se vešto prilagođava i prestrojava. Zato Olimpijske igre zemlje bojkotuju, ali Mundijal – nikada. Čak i kada ima mnogo razloga za to. Katar koristi upravo to. Koristi sve što može da kupi. I koristi svoju sposobnost da sofisticirano koristi tehnologiju. Zaboravlja se često i da je ovo prvo prvenstvo na kom utakmice mogu da se vraćaju. Uzmeš daljinski i vratiš utakmicu. A sećam se kad sam ja bio klinac, otac me budi u dva ujutru da gledamo Nemačka–Brazil. Ta tehnološka anahronost, crnobeli TV i Užice u dva ujutro sa ocem, to je moj fudbalski identitet. U Kataru znaju da influenseri grade identitet novih klinaca“, zaključuje Zoran Panović.
CEO TEKST U NOVOM NEDELJNIKU OD 24. NOVEMBRA, DIGITALNA IZDANJA NA NSTORE.RS
UZ NOVI NEDELJNIK DVA POKLON MAGAZINA
MEDICINA DANAS Srđan Valjarević otkriva: Moje dve godine sa postkovidom
I HIT MAGAZIN „ISTORIJA“