Završetak filma „Borilački klub“ (Fight club) Dejvida Finčera iz 1999. godine, koji je stekao status kultnog ostvarenja, izmenjen je u Kini, što je izazvalo bes kod gledalaca, prenosi Gardijan.

Ljubitelji filma u Kini primetili su tokom vikenda da je verzija filma čiji su glavni glumci Bred Pit i Edvard Norton, a koji se od skoro nalazi na striming platformi Tencent Video, izmenjena tako da transformiše anarhističku i antikapitalističku poruku koja je film i proslavila.

U završnim scenama originala, Nortonov lik Naratora ubija svoj imaginarni alter ego oličen u Tajleru Dardenu, ulozi koju tumači Bred Pit. Nakon toga Narator, držeći devojku za ruku, posmatra kako se zgrade ruše usled podmetnutog eksploziva, što je osvrt na plan njegovog alter ega da sruši modernu civilizaciju.

Kineska verzija, međutim, ima izmenjen kraj.

Narator i u ovoj verziji ubija Dardena, ali je scena u kojoj se zgrade ruše zamenjena crnom pozadinom sa ispisanom porukom.

„Policija je ubrzo raskrinkala ceo plan i uhapsila sve kriminalce, uspešno sprečivši eksploziju bombe“.

U nastavku poruke se objašnjava kako je Tajler, inače deo Naratorove mašte, poslat u psihijatrijsku bolnicu, iz koje je kasnije pušten.

Novi završetak po kojem je država ta koja trijumfuje izazvao je negodovanje mnogih kineskih gledalaca, od kojih su mnogi ranije odgledali pravu verziju.

Još uvek nije jasno da li su kineske vlasti naredile ovakav alternativni kraj ili su producenti originala odlučili da naprave promene. Niko iz kompanije Tencent se nije izjasnio po ovom pitanju.

Filmski studiji u Holivudu često menjaju svoje filmove i ubacuju alternativne scene u nadi da uspeti da ispune rigorozne uslove koje postavljaju u Pekingu, kako bi imali pristup milionima kineskih potrošača.

Mnogi delovi filma „Boemska rapsodija“ koji se bave seksualnošću Fredija Merkjurija, a koji su od velikog značaja za dočaravanje njegove biografije, izbačeni su iz kineske verzije.

Za vreme predsednikovanja Si Đinpinga, kineske vlasti su donele mnogo zakona kako bi očistili društvo od uticaja koje smatraju nezdravim, a koji se odnose na filmove, televiziju i video igrice.

Svaki vid ponašanja u industriji zabave koji se smatra „nemoralnim“, u Kini je strogo kažnjiv. Pokrenuta je i kampanja koja će trajati mesec dana, a čiji je cilj „civilizovana i zdrava“ virtuelna atmosfera.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-523/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.