Regionalna premijera nagrađivanog dokumentarca o korenima nasilja u našem društvu u takmičarskom programu
“Umeće koje je Čolović pokazao što rediteljskim rešenjima, što narativnim, čini ovaj film jednim od najupečatljivijih ostvarenja srpske kinematografije poslednjih godina.” Sanja Dojkić, B92
“…Neizlečivo tužno srce ima ovaj beogradski televizijski i filmski reditelj, poeta i pisac i takvo je svoje srce razgolitio pred gledaocima filma Potreba za mržnjom.” – Dubravka Lakić, Politika
Dokumentarni film reditelja Filipa Čolovića „Potreba za mržnjom“ biće prikazan u takmičarskom programu 27. Sarajevo Film Festivala. Tragično ubistvo tridesetogodišnjeg mladića Fedora Frimermana potreslo je čitavu našu zemlju. Čolović je izgubio svog brata Fedora 2013. godine kojeg je obezbeđenje beogradskog splava Sound tuklo do smrti naočigled posetilaca. Film kroz intimnu ispovest reditelja istražuje korene bezrazložnog nasilja i mržnje u našem društvu.
Film je premijerno prikazan u našoj zemlji prošle godine na Međunarodnom festivalu dokumetnarnog filma Beldocs i ove godine na 68. Martovskom festivalu, na kojem je proglašen najboljim dugometražnim dokumentarnim filmom. Prikazivanjem na predstojećem 27. Sarajevo Film Festivalu doživeće regionalnu premijeru.
U filmu su pored svirepog ubistva Fedora Frimermana, obrađeni tragični slučajevi od 2000. do 2015. godine, počev od prebijanja glumca Dragana Maksimovića, ubistva Slobodana Vukića, zatim slučaj keruše Mile i Brisa Tatona, kao i vršnjačko nasilje i tragedija mladog Alekse Jankovića iz Niša. Kroz ove i druge slučajeve reditelj istražuje kako se stvara i širi mržnja, i kako smo kao društvo lako pristali na nasilje koja nas okružuje.
Muziku za film radio je Srđan Marković, montažer je Bojan Filipović, a direktor fotografije Gojko Despotović, dok scenario i režiju potpisuje Filip Čolović. Film je podržan od strane Filmskog centra Srbije.
U katogoriji dokumentarnih filmova (izbor selektorke Rade Šešić), za nagrade „Srce Sarajeva“ za najbolji dokumentarni film, Nagradu za ljudska prava i Specijalnu nagradu žirija, takmiči se 16 ostvarenja iz 14 zemalja (uključujući koprodukcije).