Francuska policija uhapsila je Isaka Štajdla, čoveka koji stoji iza sajta Coco, platforme koja je korišćena u preko 23.000 krivičnih dela, uključujući silovanja, ubistva i pedofiliju.
Štajdl se u utorak dobrovoljno predao francuskoj policiji, nakon što je iz svoje baze u istočnoj Evropi pristao da se vrati u zemlju. Prema pisanju Gardijana, platforma Coco prvobitno je bila zamišljena kao sajt za romantične susrete, nešto poput dejting aplikacije, ali je ubrzo postala leglo za najteže oblike kriminala.
Ime sajta postalo je poznato javnosti kada je otkriveno da je Dominik Peliko, 72-godišnjak iz Mazana, malog mesta u Provansi, koristio čet-sobu pod nazivom A son insu („bez njihovog znanja“) kako bi angažovao više od 80 muškaraca za silovanje svoje supruge Žizel. Peliko je drogirao svoju suprugu kombinacijom lekova, omogućivši strancima da je zlostavljaju u njihovom domu između 2011. i 2020. godine.
Peliko je uhapšen nakon što je u lokalnom supermarketu uhvaćen kako snima žene ispod suknje. Tokom istrage, policija je pronašla desetine hiljada fotografija i video-snimaka zločina na njegovom hard disku, što je dovelo do identifikacije i osude 50 muškaraca na kazne od tri do 15 godina zatvora.
Platforma Coco ugašena je u junu 2024. godine, ali njena mračna ostavština ostaje.
Osim slučaja Peliko, sajt je povezan i sa drugim užasnim zločinima, uključujući ubistvo 22-godišnjeg mladića u blizini Dankirka, koji je namamljen lažnim obećanjem o susretu sa maloletnicom.
Francuske vlasti su zamrzle pet miliona evra na računima povezanim sa sajtom u Mađarskoj, Litvaniji, Nemačkoj i Holandiji. Štajdl, koji je 2023. godine vratio francusko državljanstvo i uzeo italijansko, dok je navodno vodio sajt iz istočne Evrope.
Štajdl se sada suočava sa teškim optužbama, uključujući nezakonito upravljanje platformom u sklopu kriminalne organizacije, distribuciju pedofilskog materijala i pranje novca.
Pariska tužiteljka Lore Bekjo izjavila je da je Coco bio povezan sa 23.051 slučajem zločina, uključujući 480 žrtava. Njena izjava ukazuje na alarmantne razmere problema koji nadilazi ovaj sajt i postavlja važno pitanje: kako osigurati da internet ne postane alat za najgnusnije zločine?