Od duboko potresne drame koja istražuje nezaboravne događaje do duhovitih trenutaka s Dajaninim prisustvom i plesom princa Čarlsa, kraljevska saga pružila je gledaocima pravu vožnju rolerkosterom.
Nakon šest sezona, tri kraljice i 143 osvojene nagrade, raskošna kraljevska saga Petera Morgana dostigla je svoj konačni epilog. Poslednjih šest epizoda, objavljeno na Netflixu ove nedelje, označavši time kraj ove epske drame koja je obuhvatila decenije kraljevske istorije.
Glavno pitanje fanova ove serije nakon prvog dela poslednje sezone je hoće li „The Crown“ povratiti svoj ugled u završnom činu? Delimično, ali i dalje su tu epizode ranijih sezona koje su oblikovale percepciju publike. Pa, koje su najbolje?
Dok se serija sada povlači s prestola, predstavljamo vam 10 najboljih epizoda serije „The Crown“ u izboru Gardijana, od najizazovnijih do najneizbrisivijih trenutaka…
10. Assassins -Ubice (sezona 1, epizoda 9)
Veza kraljice sa Porčijem (Henri Hebert) je gorka nit kroz svih šest sezona. Ovde ostaje sa svojim starim prijateljem kako bi izbegla probleme u braku s Filipom. Slavni momenat Džona Litaoua dostiže vrhunac dok Čerčil pozira za portret povodom 80. rođendana i prisiljen je suočiti se sa svojim bledim moćima.
10. Dear Mrs Kennedy – Draga gospođo Kenedi (sezona 2, epizoda 8)
Manje dostojanstvena od obične epizode, ali sa mnogo više (omiljenih nam) tračeva. Kraljevska porodica u zanosu oduševljenja ne uspeva da prikrije zadovoljstvo kada im prvi par SAD-a dođe u posetu. Prvo vidimo dozu ženskog rivalstva, dok kasnije, njih dve pronalaze zajednički jezik. Najdirljiviji trenutak ove epizode je pismo kraljice Džeki nakon ubistva njenog supruga.
9. Tywysog Cymru (Princ od Velsa) (sezona 3, epizoda 6)
Ova nijansirana epizoda, koautorski napisana od strane Džejmsa Grejama, fokusira se na Čarlsa (Džoš O’Konor u svom najboljem izdanju) koji je poslat da nauči jezik pre nego što je krunisan za princa Velsa. Nakon početne tenzije s nastavnikom Edvardom Milvordom (Mark Luis Džouns), prijateljstvo cveta, ali Čarls postaje simpatizer velškog nacionalizma, sve dok ga kraljica ne umeša svoje prste.
7. Gelignite – „Želatin“ (sezona 1, epizoda 6)
„The Crown“ postaje romantična melodrama. Margaret Kirbi nikada nije bila emotivnija nego kada joj je uskraćena prava ljubav – kapetana Petera Taunsenda (Ben Majls). „Srca se leče“, kaže tvrdoglavi „kraljevski lutkar“ Tomi Lasels (Pip Torrens) dok je poslao Taunsenda baš u Belgiju, od svih mesta. Ljubavna priča osuđena na patnju i bol koja podseća na susret „Downton Abbey“ i „Gordosti i predrasude“.
6. Vergangenheit – Prošlost (prim.prev) (sezona 2, epizoda 6)
„Zarazna“ epizoda koja istražuje uznemirujuće nacističke veze kraljevske porodice. Vojvoda od Vindzora traži povratak u javni život, ali kada se kompromitujući Marburški dosijei pojavljuju i otkrivaju punu meru njegovih fašističkih simpatija, uključujući plan povratka na presto nakon nemačke invazije, kraljica ispoljava tihu ljutnju prema svom jezivom ujaku. Snažno osuđuje fotografije Vojvode od Vindzora sa Hitlerom.
5. Marionettes- Marionete (sezona 2, epizoda 5)
Inteligentni traktat o modernizaciji monarhije. Kada kraljica padne u nemilost javnosti nakon nespretne izjave u fabrici Jaguar, novinar Lord Altrinham (izvrsno tumačenje Džona Heferna) piše oštar članak i pozvan je da se sretne s kraljicom kako bi je savetovao o opuštanju njenog imidža. Ona se slaže sa televizijom oko svog božićnog govora iz 1957. godine.
4. Act of God – Čin Božji (sezona 1, epizoda 4)
Jedna od tih ranih epizoda koja je jednako obrađena i istorijski i dramski. Poput proto pandemije, Veliki smog iz 1952. godine obavija London smrtonosnim zagađenjem tokom i uzrokuje hiljade smrtnih slučajeva. Posledice pogađaju Čerčila kada je njegova omiljena sekretarica iz Downing Streeta poginula u autbourskoj nesreći zbog loše vidljivosti na ulicama. Skandal s dimom gotovo ruši premijera, ali podstiče Zakon o čistom vazduhu 1956. godine.
3. Matrimonium – Brak (sezona 2, epizoda 7)
Princ Hari i Princeza Margaret su bili junaci neodoljive romanse s avanturističkim šarmerom, Antonijem Armstrong-Džounsom, čineći ovu epizodu najzavodljivijim prikazom druge sezone. Njihova ljubavna priča, nalik onoj između Burta i Tejlor, dostiže vrhunac kada Margaret otkriva da je njen bivši, kapetan Peter Taunsend, veren sa naslednicom koja je duplo mlađa od njega. Odlučna da „pretekne“ svoju prošlu ljubav, Margaret nagovara Tonija da je zaprosi. U ovom delikatnom trenutku, epizoda donosi (u seriji retko viđenu) dozu umetničkog boemskog stila unutar čvrstih okvira Vindzorovih.
2. Hyde Park Corner – Hajd Park (sezona 1, epizoda 2)
Druga epizoda bila je trenutak kada smo znali da je „The Crown“ nešto posebno. Dok dvadesetpetogodišnja princeza Elizabeta ide na avanturističku turneju Commonwealth-a sa suprugom, vesti stižu iz njihove „safari kolibe“ u Keniji da je kralj Džordž VI preminuo. Emocije se preslikavaju Fojinim licem dok shvata da nije samo ožalošćena ćerka već i nova vladarka. I Foj i Smit rade sjajan posao sa malo reči. Dužnost i njena vladavina počinju, kao i šest sezona drame.
1. Aberfan (sezona 3, epizoda 3)
Vrhunac emotivne dubine serije „The Crown“, Aberfan postaje poprište tragedije koja će zauvek obeležiti istoriju. Kada se nasip, poput nekog mračnog uragana, sruši na osnovnu školu, odnoseći 116 nevinih dečjih života i 28 odraslih, prikazuje se neopisiva tuga i bol.
Kraljičina unutrašnja borba, njena emocionalna rezerva, odlaže trenutak posete dolini, gde su srca slomljena. Premijer Harold Vilson, suočavajući je sa izazovom, podseća je da mora da bude empatična, provocirajući je da izrazi saučešće ljudima Aberfana. Ovaj ključni trenutak postaje proročanstvo, ukazujući na kasniju kraljičinu reakciju na smrt voljene Dajane.
Završni kadar, koji je istovremeno razoran i nežan, fiksira se na licu Olivije Kolman dok suze klize niz njeno lice. Njena bol postaje naša, sublimirana u zvuke himne koja odzvanja na sahrani nevinih duša. Ova epizoda duboko dira u srce, posvećena onima čije su suze postale sastavni deo zemlje Aberfana.