Požari u Los Anđelesu odneli su najmanje 24 života i uništili više od 12.000 objekata. Glavni fokus je, naravno, na gašenju plamena, ali još jedna opasnost koja vreba širom grada, i koju je teže izbeći je dim.

Dim je veoma opasan jer raznosti čestice, poznate kao PM 2.5 ili čađ, koje zagađuju vazduh. Te sitne čestice, manje od jedne dvadesetine širine ljudske dlake, mogu, ako se udahnu, da uđu u krvotok i pluća. Procenjuje se da otprilike trećina ukupnog zagađenja česticama u Americi sada dolazi od dima od požara, piše Gardijan.

Prema podacima koje je Gardijan izneo u svom tekstu procenjuje se da zagađenje vazduha godišnje ubije oko 100.000 ljudi u Americi. Značajan deo tih smrti dolazi od udisanja dima iz sagorevanja fosilnih goriva, drveta i drugih materijala (uključujući požare) koji ispuštaju toksine u vazduh.

Dim od požara može biti posebno opasan za određene populacije, uključujući one s postojećim stanjima poput astme i HOBP-a, trudnice, one s niskim primanjima ili bez kuće koji možda nemaju pristup zatvorenim prostorijama s čistim vazduhom, i vrlo malu decu čiji respiratorni sistemi još uvek se razvijaju.

Godine 2023, Njujork je zabeležio dramatičan porast poseta hitnoj pomoći, koji su bili povezani s napadima astme, kada je dim od kanadskih požara stigao u grad.

Njujork je imao prednost što nije morao da se bori protiv tih plamenova, pa su oni kojima je bila potrebna medicinska nega i dalje mogli lako da pristupe bolnici. Ali kako zgrade širom Los Anđelesa gore, oštećeni objekti i osoblje koje ne može da radi mogli bi da otežaju onima koji traže hitnu pomoć.

Osobe koje doživljavaju ozbiljne simptome poput otežanog disanja, bola u grudima ili vrtoglavice, pozvane su da potraže medicinsku pomoć. Ali zvaničnici ohrabruju one bez hitnih simptoma da izbegavaju hitne službe kako bi se otvorili resursi za one s kritičnim slučajevima.

Okrug Los Anđeles i okolna područja izdali su „zabranu sagorevanja“, zabranjujući stanovnicima da pale drvo, uključujući u kaminima, kako bi pomogli u smanjenju količine dima u vazduhu.

Santa Ana vetrovi, koji su dostizali brzine do 70mph, delovali su kao mač s dve oštrice. Snažni vetrovi uzrokovali su širenje plamena širom Los Anđelesa, ali su takođe i odneli deo dima prema okeanu i dalje od stambenih područja.

Ali oslanjanje na vetrove da očiste štetno zagađenje nije održiva strategija.

„Pored slomljenih srca zbog gubitka imovine i devastacije ljudskih života, što je očigledno najveća zabrinutost trenutno, vidimo ove požare kao nazadovanje u godinama napretka u čišćenju vazduha u LA“, rekao je Kaufman. „To je obeshrabrujuće.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.